APC
APC (APDU11550ME) APC NETSHLTR RACKPDU MTRD 415V 100A 36OU
- SKU:
- APDU11550ME
- MPN:
- APDU11550ME
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number: | APDU11550ME |
| Manufacturer Website Address: | http://www.schneider-electric.com.au |
| Brand Name: | APC by Schneider Electric |
| Product Line: | NetShelter |
| Product Name: | NetShelter 36-Outlets PDU |
| Marketing Information: | APC NetShelter Rack PDU Advanced (11K Series) provides reliable power distribution to IT equipment within server and/or networking racks in ZeroU form. PDU level power metering provides power visibility and notification of potential overload. 50 percent of outlets on model are designed as 4 in 1 combination outlets which can be used as either C13, C19, C15, or C21 to provide unparalleled deployment flexibility. Outlets on the PDUs are color coded and labeled by breaker. Live Swap the NMC3 to minimize downtime in the unlikely event of an NMC power event. The rack PDU integrates with EcoStruxure IT through an NMC3 and can be accessed and configured via web, SNMP, and command line interface (CLI). Rated to operate up to 60 C (140 F) at full load ensures reliability and availability even in today s high density deployments. One gigabit Ethernet/network port (10/100/1000) enhances and standardizes network connectivity. Two link ports are available to cascade to up to 32 PDUs, with a network port sharing (NPS) feature to enable power sharing between Rack PDUs in the cascading group. Track or bill power usage confidently with 1% metering accuracy. Two environmental sensor ports allow for optional sensors (sold separately) to be connected. For data center deployments across multiple regions, these PDUs have the following certifications: UL, CE, CSA, UKCA, Nemiko, PSE, KC, China RoHS, RCM, and CMIM. This model's input power cord is 5125P6W 100A and features 18 count C13/C15 and 18 count C13/C15/C19/C21 outlets. A 9.8 foot (3 meter) input cord makes it easier for the PDU to reach the power supply. |
| Packaged Quantity: | 1 / Pack |
| Product Type: | PDU |
| Technical Information | |
| PDU Type: | Metered |
| Phase: | Three Phase |
| Plug/Connector Type: | IEC 60309 |
| Receptacle Type: |
|
| Receptacle Detail: |
|
| Load Capacity (VA): | 69 kW |
| Power Description | |
| Input Voltage: | 415 V AC |
| Output Voltage: | 415 V AC |
| Input Current: | 100 A |
| Input Frequency: | 60 Hz |
| Physical Characteristics | |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Mounting Orientation: | Vertical |
| Mounting Preference: | No Preference |
| Mount Type: | Rack-mountable |
| Placement: |
|
| Form Factor: | Rack |
| Rack Height: | 0U |
| Cord Length: | 3 m |
| Height: | 1750.1 mm |
| Width: | 58.9 mm |
| Depth: | 87.1 mm |
| Weight (Approximate): | 18.80 kg |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature: | -5°C |
| Maximum Operating Temperature: | 60°C |
| Minimum Storage Temperature: | -20°C |
| Maximum Storage Temperature: | 60°C |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage: | Data Center |