APC
APC (SBP16KRMI4U) APC Service Bypass Panel- 230V. 100A. MB
- SKU:
- SBP16KRMI4U
- MPN:
- SBP16KRMI4U
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number: | SBP16KRMI4U |
| Manufacturer Website Address: | http://www.schneider-electric.com.au |
| Brand Name: | APC by Schneider Electric |
| Product Model: | SBP16KRMI4U |
| Product Name: | 100A Maintenance Bypass Panel |
| Marketing Information: |
|
| Product Type: | Bypass Switch |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type: |
|
| Receptacles: | 3 x Hard Wire 3-wire (H N + G) |
| Protection Type: | Overload |
| Power Description | |
| Load Capacity: | 20 kVA |
| Input Voltage: | 220 V AC |
| Output Voltage: | 230 V AC |
| Current: | 100 A |
| Physical Characteristics | |
| Product Color: | Black |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 178 mm |
| Width: | 432 mm |
| Depth: | 673 mm |
| Weight (Approximate): | 21.82 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents: |
|
| Certifications & Standards: |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty: | 2 Year |