Yealink
Yealink (1208702) YEALINK WIRELESS (BH70) MS MONO BLUETOOTH HEADSET W/STAND, BT51, BLACK, C TO A ADAPTER
- SKU:
- 1208702
- MPN:
- 1208702
- Availability:
- In Stock
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number: | 1208702 |
| Manufacturer Website Address: | http://www.yealink.com |
| Brand Name: | Yealink |
| Product Model: | BH70 |
| Product Name: | BH70 Mono With Stand Teams USB-C/A |
| Marketing Information: | Yealink Essential Bluetooth Headset. The versatile Yealink BH70 is suitable for various scenarios, including office, home, or on-the-go use, effectively meeting all your needs. Equipped with Yealink's advanced 2nd generation microphone noise cancellation technology, three AI-powered microphones intelligently and efficiently reduce background noise to ensure a seamless call experience. Designed ergonomically based on extensive user studies, the BH70 provides exceptional comfort for extended wear throughout the day. With impeccable stereo playback sound quality, you can always indulge in an unparalleled audio experience. Boasting a long-lasting battery life and effortless usability, the BH70 serves as your best communication and collaboration companion |
| Product Type: | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Wireless Technology: | Bluetooth |
| Wireless Operating Distance: | 5000 cm |
| Bluetooth Standard: | Bluetooth 5.2 |
| Sound Mode: | Mono |
| Minimum Frequency Response: | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response: | 20 kHz |
| Features: |
|
| Cable Type: | USB-A to USB-C Cable |
| Microsoft Teams Certification: | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC): | No |
| Charging Method: | Charging Stand |
| AI-powered: | Yes |
| Maximum Number of Paired Devices Supported: | 8 |
| Maximum Number of Simultaneous Connections: | 2 |
| Battery Information | |
| Battery Talk Time: | 35 Hour |
| Maximum Battery Recharge Time: | 1.5 Hour |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Earpiece | |
| Earpiece Design: | Over-the-head |
| Earpiece Type: | Monaural |
| Driver Size: | 3.5 cm |
| Microphone | |
| Microphone Technology: |
|
| Microphone Design: | Boom |
| Microphone Frequency Response: | 100 Hz to 8 kHz |
| Number of Microphones: | 3 |
| Physical Characteristics | |
| Durability: | Wind Resistant |
| Form Factor: | Supra-aural |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage: |
|
| Operating System Platform: |
|
| Platform Supported: | PC |
| Charger Included: | Yes |