Yealink
Yealink (1208701) YEALINK WIRELESS (BH70) MS STEREO BLUETOOTH HEADSET W/STAND, BT51, BLACK, C TO A ADAPTER
- SKU:
- 1208701
- MPN:
- 1208701
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number: | 1208701 |
| Manufacturer Website Address: | http://www.yealink.com |
| Brand Name: | Yealink |
| Product Model: | BH70 |
| Product Name: | BH70 Bluetooth Headset |
| Marketing Information: | Renewal Yealink BH70 Bluetooth Headset Lighter. Stronger. Sounds Clearer. What matters in Bluetooth Business Headsets? Renewal: Full Upgrade
Immersive Call Top noise cancellation capability in the industry.
Exceptional audio performance every moment. The Ole Wolff diaphragm, an industry-leading professional acoustic component, provides a wider frequency response and higher sensitivity of audio experience, enabling everyone to enjoy the full sound from 35mm custom speaker and six audio equalizers. Easy Work New Materials.New Experience. From cushion to leather, BH70 is designed for an uncompromising fit for many different head shapes, ensuring a luxuriously comfortable user experience. Enjoy enhanced control seamlessly:
Maximum Comfort. Minimum Weight. Wearing comfort is critical in every aspect. The weight has been reduced by 20%, from 187g to 146g and the clamping force has been enhanced to achieve a balanced pressure in long-time working. Reliable Quality Moving, still Staying Focused. Seamlessly move between the home, the office, and anywhere you need to go. Empowered by the new Dongle solution, bid farewell to distance anxiety with up to 50 meters/164 feet of wireless range, allowing you to stay focused and connected. |
| Package Type: | Retail |
| Product Type: | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology: | Wired/Wireless |
| Wireless Technology: | Bluetooth |
| Wireless Operating Distance: | 5000 cm |
| Bluetooth Standard: | Bluetooth 5.2 |
| Sound Mode: | Stereo |
| Minimum Frequency Response: | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response: | 20 kHz |
| Features: |
|
| Noise Canceling: | Yes |
| Microsoft Teams Certification: | Yes |
| Zoom Certification: | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC): | Yes |
| Charging Method: | Charging Stand |
| Battery Information | |
| Battery Talk Time: | 35 Hour |
| Maximum Battery Recharge Time: | 1.5 Hour |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Batteries Required: | Yes |
| Earpiece | |
| Earpiece Design: | Over-the-head |
| Earpiece Type: | Binaural |
| Driver Size: | 3.5 cm |
| Signal to Noise Ratio (SNR): | 117 dB |
| Microphone | |
| Microphone Technology: | MEMS Technology |
| Microphone Design: | Boom |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface: |
|
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls: |
|
| Physical Characteristics | |
| Color Family: | Black |
| Colour: | Black |
| Ear Cushion Material: | Leather |
| Form Factor: | Supra-aural |
| Weight (Approximate): | 146 g |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage: |
|
| Operating System Platform: |
|
| Platform Supported: |
|