Juniper
Juniper (EX3300-48P) EX3300 48 Port 10 100 1000BaseT (48 Ports PoE+) with 4 SFP+ 1 10G Uplink Ports (
- SKU:
- EX3300-48P
- MPN:
- EX330048P
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Juniper Networks, Inc |
| Manufacturer Part Number: | EX3300-48P |
| Manufacturer Website Address: | http://www.juniper.net |
| Brand Name: | Juniper |
| Product Series: | EX |
| Product Model: | EX3300-48P |
| Product Name: | EX3300-48P Layer 3 Switch |
| Marketing Information: | The EX3300 line of Ethernet Switches features Virtual Chassis technology to deliver a flexible, cost-effective enterprise access solution for demanding environments that support converged data, voice, and video. Virtual Chassis technology enables up to six interconnected EX3300 switches to operate as a single, logical device, providing enterprises with a level of flexibility and management simplicity normally associated with higher-end access switches. Multiple EX3300 options are available, offering 24 and 48 10/100/1000-T access ports and four dual mode (GbE/10GbE) SFP/SFP+ uplink ports, with or without support for standards-based IEEE 802.3af Class 3 Power Over Ethernet (PoE). PoE support enables the EX3300 to support networked devices such as telephones, video cameras, and wireless LAN (WLAN) access points. The EX3300 also supports the 802.3at PoE+ standard, offering additional power for devices such as multiple radio IEEE 802.11n wireless access points. |
| Product Type: | Layer 3 Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports: | 48 |
| Token Ring Port: | No |
| LRE Port: | No |
| Number of PoE+ (RJ-45) Ports: | 48 |
| Port/Expansion Slot Details: |
|
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology: |
|
| Network Technology: |
|
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots: | 4.0 |
| Expansion Slot Type: | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots: | 4 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported: | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable: | Yes |
| Management: |
|
| Memory | |
| Standard Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DRAM |
| Flash Memory: | 1 GB |
| Power Description | |
| PoE (RJ-45) Port: | Yes |
| Power Source: | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported: | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit: | 1U |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 43.2 mm |
| Width: | 442 mm |
| Depth: | 304.8 mm |
| Weight (Approximate): | 5.81 kg |