Juniper
Juniper (EX2200-48P-4G) EX2200 48 port 10 100 1000BaseT (POE) + 4Gbe Uplink ports
- SKU:
- EX2200-48P-4G
- MPN:
- EX220048P4G
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Juniper Networks, Inc |
| Manufacturer Part Number: | EX2200-48P-4G |
| Manufacturer Website Address: | http://www.juniper.net |
| Brand Name: | Juniper |
| Product Series: | EX2200 |
| Product Model: | EX2200-48P-4G |
| Product Name: | EX2200-48P-4G Ethernet Switch |
| Marketing Information: | The EX2200-48P-4G Ethernet Switch provides the highest levels of flexibility and features in its class for the most demanding converged data, voice, and video environments, delivering a reliable platform for unifying enterprise communications. |
| Product Type: | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports: | 48 |
| Number of PoE (RJ-45) Ports: | 48 |
| Port/Expansion Slot Details: | 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Network Technology: | 10/100/1000Base-T |
| I/O Expansions | |
| Expansion Slot Type: | SFP |
| Number of SFP Slots: | 4 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported: | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable: | Yes |
| Management: |
|
| Memory | |
| Standard Memory: | 512 MB |
| Memory Technology: | DRAM |
| Flash Memory: | 1 GB |
| Power Description | |
| PoE (RJ-45) Port: | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit: | 1U |
| Form Factor: |
|
| Height: | 43.2 mm |
| Width: | 442 mm |
| Depth: | 254 mm |
| Weight (Approximate): | 4.50 kg |