HPE
HPE (S6X72A#ABG) HPE NW CW 2050 24G POE+ 4F 420W SW
- SKU:
- S6X72A#ABG
- MPN:
- S6X72A#ABG
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number: | S6X72A#ABG |
| Manufacturer Website Address: | https://www.hpe.com/au/ |
| Brand Name: | HPE |
| Product Series: | CW 2050 |
| Product Name: | CW 2050 24p 10/100/1000BT PoE+ 4p SFP 1G/2.5G 420W Switch |
| Marketing Information: | HPE Networking CW 2050 Switch Series is designed to empower your business with next-level connectivity. Whether you run a small or medium- sized business, or manage branch offices, the CW 2050 series offers seamless, secure, and high-performance networking without the complexity or high cost. This fully managed, stackable switch features advanced HPE Smart Rate 1G/2.5G ports and high-power PoE to support a wide range of devices, from computers to IP phones and wireless access points. With intuitive management through a web GUI and the Smart Management Center (SmartMC) dashboard, setting up and monitoring your network is simple-even for non-IT experts. For more advanced needs, the CW 2050 series integrates easily using CLI, SNMP, or REST API, ensuring compatibility with your existing systems. Choose the CW 2050 series for a reliable, scalable, and affordable solution that grows with your business. Features | Enterprise class-reliable performance The CW2050 series includes four models with 24 and 48 access ports and four builtin 1G/2.5G SFP uplinks for nonblocking performance. The 24port nonPoE model includes four HPE Smart Rate 1G/2.5G ports, and the 24port PoE model includes four PoE++ 1G/2.5G ports delivering up to 100W per port. It supports up to 116Gbps switching capacity and up to 86Mpps performance. Twoswitch Intelligent Resilient Fabric (IRF) stacking simplifies network management and provides high availability with uninterrupted Layer2 switching and Layer3 forwarding. It supports Layer3 static routing and IPv6. With industryleading 6kV serviceport surgeprotection technology, the HPE Networking CW2050 Switch Series helps reduce surgestrike risks in demanding environments such as construction sites. Powerful PoE options for WiFi7 APs and demanding IoT devices The 24port and 48port PoE models provide power budgets of 420W and 410W, respectively, at 35W per port, supporting WiFi7 APs, IP cameras, video phones, and other devices without the need for separate power adapters or cabling. The 24port model includes four PoE++ ports delivering up to 100W per port for added flexibility and investment protection. Simple and flexible management The HPE Networking CW2050 Switch Series includes a default Web GUI and can be managed alongside other CW switches with an embedded webbased dashboard designed to simplify deployment and centralize management. Advanced management options include HPE Intelligent Management Center (IMC), commandline interface (CLI), SNMP managers, and REST APIs for integration with existing customer dashboards. Comprehensive security control The CW2050 series provides multilayered access protection with granular ACLs (IPv4/IPv6, VLAN, portbased), identitydriven policies, and authentication including 802.1X, MAC, Web, RADIUS, and TACACS+, as well as Guest VLAN detection and dualNIC detection with IMC. It supports encrypted access using SSHv2, SSL, SNMPv3, and TLS, along with rolebased privileges and audit logging. Secure Boot verifies digital signatures to help prevent unauthorized or malicious software from loading during startup. Threatprevention features include Control Plane Policing (DoS protection), ARP and DHCP protection, ICMP throttling, port security, and sourceport filtering. Network isolation features include Private VLANs for usertouser traffic separation. |
| Product Type: | Ethernet Switch |
| Technical Information | |
| Features: |
|
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports: | 24 |
| Uplink Port: | Yes |
| Stack Port: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Port/Expansion Slot Details: |
|
| Media & Performance | |
| Media Type Supported: |
|
| Ethernet Technology: |
|
| Network Technology: |
|
| Maximum Data Transfer Rate: | 320 MB/s |
| Switching Capacity: | 10 GB/s |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots: | 4 |
| Expansion Slot Type: | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots: | 4 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported: | 2 |
| Networking Standards: |
|
| Management & Protocols | |
| Manageable: | Yes |
| Power Description | |
| PoE (RJ-45) Port: | Yes |
| PoE Budget: | 420 W |
| Input Voltage: |
|
| Frequency: |
|
| Power Source: |
|
| Power Consumption: | 23 W |
| Physical Characteristics | |
| Height: | 134.9 mm |
| Width: | 558 mm |
| Depth: | 384 mm |
| Weight (Approximate): | 5.20 kg |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage: |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty: | Lifetime |