HPE
HPE (S6X53A#ABG) HPE NW CW 2150 48G POE+ 4P 390W SW
- SKU:
- S6X53A#ABG
- MPN:
- S6X53A#ABG
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number: | S6X53A#ABG |
| Manufacturer Website Address: | https://www.hpe.com/au/ |
| Brand Name: | HPE |
| Product Series: | CW 2150 |
| Product Name: | CW 2150 48p 10M/100M/1G PoE+ 4p SFP+ 1G/10G 390W Switch |
| Marketing Information: | HPE Networking CW 2150 Switch Series empowers your business with reliable, high-performance networking tailored for small and medium-sized businesses and branch offices. These fully managed, stackable Layer 3 switches deliver enterprise-grade features without the complexity or high cost. With CW 2150 series, you get seamless management, robust security, and flexibility to scale as your needs grow. Designed for today's evolving networks, these switches provide affordable excellence-enabling you to connect and protect your business with confidence. Upgrade to the CW 2150 series and experience secure, simple, and powerful networking for your organization. Features | Enterprise-class secure and reliable connectivity The HPE Networking CW 2150 Switch Series delivers up to 176Gbps of nonblocking bandwidth and up to 131Mpps forwarding, with nine unit IRF stacking for resilient availability and link redundancy. The CW 2150 series offers flexible connectivity with four 1G/10G SFP+ uplinks on the 16, 24, and 48 port models, and two 1G SFP plus two 1G/10G SFP+ uplinks on the 8 port model. The 24 port model adds four SFP combo ports. Advanced Quality of Service (QoS), Internet Protocol version 6 (IPv6) and dynamic L3 protocols (RIP and OSPF) for reliable connectivity It supports IEEE802.3az Energy Efficient Ethernet and offers a fanless design on the 8, 24, and 48port nonPoE models. Builtin 6kV serviceport surge protection helps reduce the risk of power strikes in demanding environments such as construction sites. Powerful PoE capabilities The HPE Networking CW2150 Switch Series provides 125W, 248W, 405W, 390W, and 770W Class4 PoE across the 8, 16, 24, and 48port models. It supports advanced PoE features, including fast PoE that delivers power within seconds of system startup. Perpetual PoE supports enddevice state monitoring to help maintain power during a powersource reboot. The PoE Watchdog function automatically removes power from a port when the connected device is no longer active. Comprehensive security control The HPE Networking CW2150 Switch Series provides security features and network management for modern SMB environments. Secure boot verifies digital signatures to help prevent unauthorized or malicious software from loading at startup. With HPE IMC, the CW2150 series supports EAD by integrating terminalsecurity policies, networkaccess control, and accessrights enforcement into a unified security framework. It delivers multilayer access protection with granular ACLs (IPv4/IPv6, VLAN, portbased), identitydriven policies, and authentication options including 802.1X, MAC, Web, RADIUS, TACACS+, plus Guest VLAN detection and dualNIC detection with IMC. The CW2150 series provides encrypted access using SSHv2, SSL, SNMPv3, and TLS, along with rolebased privileges and audit logging. Threatprevention features include Control Plane Policing (DoS protection), ARP and DHCP protection, ICMP throttling, port security, and sourceport filtering. Simple and flexible management The HPE Networking CW2150 Switch Series offers Web GUI, industrystandard CLI management and can be managed with other CW switches through a built-in dashboard for simplified deployment and centralized management. Advanced management options include HPE Intelligent Management Center (IMC), HPE Networking Management Software (AirWave), SNMP managers, and REST APIs for integration with existing customer dashboards. |
| Product Type: | Layer 3 Switch |
| Technical Information | |
| Features: |
|
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports: | 48 |
| Uplink Port: | Yes |
| Stack Port: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Port/Expansion Slot Details: |
|
| Media & Performance | |
| Media Type Supported: |
|
| Ethernet Technology: |
|
| Network Technology: |
|
| Maximum Data Transfer Rate: | 1.25 GB/s |
| Switching Capacity: | 22 GB/s |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots: | 4 |
| Expansion Slot Type: | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots: | 4 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported: | 3 |
| Networking Standards: |
|
| Management & Protocols | |
| Manageable: | Yes |
| Power Description | |
| PoE (RJ-45) Port: | Yes |
| PoE Budget: | 390 W |
| Input Voltage: |
|
| Frequency: |
|
| Power Source: |
|
| Number of Power Supplies Supported: | 1 |
| Power Consumption: | 512 W |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage: |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty: | Lifetime |