HPE
HPE (R9D16A) HPE NW IOn 1G SFP LC SX 500m MMF XCVR
- SKU:
- R9D16A
- MPN:
- R9D16A
- Availability:
- In Stock
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number: | R9D16A |
| Manufacturer Website Address: | https://www.hpe.com/au/ |
| Brand Name: | HPE |
| Product Name: | Instant On 1G SFP LC SX 500m OM2 MMF Transceiver |
| Product Type: | SFP |
| Technical Information | |
| Application/Usage: |
|
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports: | 1 |
| Connector Type: | LC |
| Interfaces/Ports Details: | 1 x 1000Base-SX Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported: | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported: | Multi-mode |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Network Technology: | 1000Base-SX |
| Physical Characteristics | |
| Height: | 12.7 mm |
| Width: | 15.2 mm |
| Depth: | 55.9 mm |
| Weight (Approximate): | 20 g |