Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number: | J4859D |
| Manufacturer Website Address: | https://www.hpe.com/au/ |
| Brand Name: | HPE |
| Product Name: | 1G SFP LC LX 10km SMF Transceiver |
| Product Type: | SFP (mini-GBIC) |
| Technical Information | |
| Application/Usage: |
|
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports: | 1 |
| Connector Type: | LC |
| Interfaces/Ports Details: | 1 x LC 1000Base-LX Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported: | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported: | Single-mode |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Network Technology: | 1000Base-LX |
| Physical Characteristics | |
| Height: | 15.2 mm |
| Width: | 55.9 mm |
| Depth: | 12.7 mm |
| Weight (Approximate): | 45.4 g |