Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number: | J9151E |
| Manufacturer Website Address: | https://www.hpe.com/au/ |
| Brand Name: | HPE |
| Product Name: | 10G SFP+ LC LR 10km SMF Transceiver |
| Product Type: | SFP+ |
| Technical Information | |
| Application/Usage: |
|
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports: | 1 |
| Connector Type: | LC |
| Interfaces/Ports Details: | 1 x LC 10GBase-LR Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported: | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported: | Single-mode |
| Ethernet Technology: | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology: | 10GBase-LR |
| Maximum Distance Supported: | 10 km |
| Physical Characteristics | |
| Height: | 13 mm |
| Width: | 56 mm |
| Depth: | 15 mm |
| Weight (Approximate): | 20 g |
| Miscellaneous | |
| Compatibility: | Aruba 8325 Switch Series |