APC
APC (AP8459WW) Rack PDU 2G. Metered-by-Outlet. ZeroU. 1
- SKU:
- AP8459WW
- MPN:
- AP8459WW
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number: | AP8459WW |
| Manufacturer Website Address: | http://www.schneider-electric.com.au |
| Brand Name: | APC by Schneider Electric |
| Product Name: | Rack PDU 2G, Metered-by-Outlet, ZeroU, 16A, 100-240V, (21) C13 & (3) C19 |
| Product Type: | PDU |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type: | IEC 60320 C20 |
| Receptacle Type: |
|
| Receptacle Detail: |
|
| Power Description | |
| Input Voltage: |
|
| Output Voltage: | 230 V AC |
| Input Current: | 20 A |
| Management | |
| Management: |
|
| Physical Characteristics | |
| Product Color: | Black |
| Mount Type: | Rack-mountable |
| Rack Height: | 0U |
| Number of Cord/Cable: | 1 |
| Height: | 1829 mm |
| Width: | 56 mm |
| Depth: | 51 mm |
| Weight (Approximate): | 6.08 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents: |
|
| Certifications & Standards: |
|
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty: | 2 Year |