APC
APC (AP8453) Rack PDU 2G. Metered-by-Outlet. ZeroU. 3
- SKU:
- AP8453
- MPN:
- AP8453
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number: | AP8453 |
| Manufacturer Website Address: | http://www.schneider-electric.com.au |
| Brand Name: | APC by Schneider Electric |
| Product Line: | Metered |
| Product Name: | Metered-by-Outlet Rack PDU |
| Marketing Information: | The Schneider Electric Rack Po wer Distribution Unit (PDU) distributes power to devices in a rack. The Rack PDU measures the load of the P DU, phase, banks, and each individual outlet. You can access the Rack PDU through Web, Telnet, SNMP, SSH, or StruxureWare interfaces for comprehensive configuration and monitoring functionality. The Network Port Sharing (NPS) feature allows up to four AP8XXX Rack PDUs to be conn ected together within a rack in order to share one IP address. |
| Product Type: | PDU |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type: | IEC 60309 2P+E |
| Receptacle Type: |
|
| Receptacle Detail: |
|
| Protection Type: |
|
| Power Description | |
| Input Voltage: | 230 V AC |
| Output Voltage: | 230 V AC |
| Power Rating (VA): | 7.40 kVA |
| Input Current: | 32 A |
| Management | |
| Management: |
|
| Interfaces/Ports | |
| Serial Port: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| USB: | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Product Color: | Black |
| Mounting Orientation: | Vertical |
| Mount Type: | Rack-mountable |
| Rack Height: | 0U |
| Number of Cord/Cable: | 1 |
| Cord Length: | 3.05 m |
| Height: | 1829 mm |
| Width: | 56 mm |
| Depth: | 51 mm |
| Weight (Approximate): | 8.21 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents: |
|
| Certifications & Standards: |
|
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty: | 2 Year |