QNAP
QNAP (TS-410E-8G) QNAP 4-BAY NAS(NO DISK) CELERON QC 2.6GHz, 8GB, 2.5GbE(2), HDMI(1), USB 3.2(4), 3YR WTY
- SKU:
- TS-410E-8G
- MPN:
- TS410E8G
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
| Description | |
| Manufacturer: | QNAP Systems |
| Manufacturer Part Number: | TS410E8G |
| Manufacturer Website Address: | http://www.qnap.com/en-au |
| Brand Name: | QNAP |
| Product Model: | TS-410E-8G |
| Product Name: | TS-410E-8G SAN/NAS Storage System |
| Marketing Information: | TS-410E | Powerful hardware & fanless cooling 2.5GbE professional NAS The TS-410E professional 2.5GbE NAS is designed to operate in noise-sensitive environments. With a fanless design and rock-solid chassis, the TS-410E can be placed upright to save desktop space. SSD caching can also be configured for high-speed I/O to accelerate and excel in demanding applications. 2.5GbE connectivity Up to 5Gbps transfer speeds can be achieved by setting port trunking with the two built-in 2.5GbE ports. 4K HDMI output Supports 4K playback and real-time transcoding for utmost visual experience! Optimized SSD performance and lifespan Install SATA 6Gb/s SSDs and activate SSD caching for increased IOPS performance. Ultra-silent The fanless, low vibration design keeps the TS-410E cool and quiet while also preventing dust buildup. Multimedia streaming Centrally store, access, and stream photos, music, and videos. Data backup and recovery A reliable backup center for your PC/Macs, virtual machines, containers, cloud data, and SaaS data. Quad core up to 2.6 GHz with AES-NI accelerated encryption The TS-410E is powered by Intel® Celeron® J6412 quad-core processor (burst up to 2.6 GHz) and equipped with 8 GB dual-channel memory. With hardware-accelerated AES-NI encryption, the TS-410E also provides unmatched encryption performance while ensuring the safety of sensitive business data stored in the NAS. The TS-410E has four 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD slots for allocating SSDs to greatly boost IOPS to meet the performance requirements of demanding applications. Long-term availability The TS-410E will be available and supported for an extended period (up to 2029), making it an ideal choice for MSP, SI, and other IT-related businesses and commercial use requiring matching NAS models for long-term projects. Expertly crafted multimedia center The ultra-silent TS-410E can be placed upright, fitting perfectly alongside your TV, receiver, game consoles, and other elements of a modern digital lifestyle. Equipped with USB 3.2 Gen2 Type-A ports and an 4K HDMI™ output, the TS-410E provides all the necessary connections for consolidating and enjoying an amazing multimedia experience. Ultra-silent, reliable, and space-efficient
Build a high-speed 2.5GbE network environment QNAP offers comprehensive, budget-friendly storage and networking solutions that open vast connection possibilities. Easily and flexibly upgrade your workplace or home network now to handle bandwidth-hungry applications. A fast 2.5GbE NAS
Upgrade computers and servers
|
| Product Type: | SAN/NAS Storage System |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported: | 4 |
| Number of Hard Drives Installed: | 0 |
| Number of Solid State Drive Supported: | 4 |
| Number of Solid State Drive Installed: | 0 |
| Flash Memory Capacity: | 4 GB |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Celeron |
| Processor Model: | J6412 |
| Processor Core: | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory: | 8 GB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology: | 2.5 Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays: | 4 |
| Number of 2.5" Bays: | 4 |
| Controllers | |
| Controller Type: | Serial ATA/600 |
| RAID Supported: | Yes |
| RAID Levels: | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: | 4 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 2 |
| Software | |
| Operating System: | QTS 5.0.0 |
| Management & Protocols | |
| Protocols: |
|
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage: | 90 W |
| Physical Characteristics | |
| Height: | 59.9 mm |
| Width: | 180.1 mm |
| Depth: | 254 mm |
| Form Factor: | Tower |
| Weight (Approximate): | 2.64 kg |