QNAP
QNAP (TS-133) QNAP 1-BAY NAS 3.5" (0/1), ARMQC-2.0GHz, 2GB, GbE(2), USB(3), TWR, 2YR WTY
- SKU:
- TS-133
- MPN:
- TS133
- Availability:
- In Stock
Description
| Description | |
| Manufacturer: | QNAP Systems |
| Manufacturer Part Number: | TS-133 |
| Manufacturer Website Address: | http://www.qnap.com/en-au |
| Brand Name: | QNAP |
| Product Model: | TS-133 |
| Product Name: | TS-133 SAN/NAS Storage System |
| Marketing Information: | Build a personal private cloud & home multimedia center with a built-in NPU to boost AI-powered face recognition Run your own personal cloud storage and enjoy easy file access, sharing, and syncing with the TS-133. Designed to enhance collaboration and increase remote work productivity, the TS-133 also features rich multimedia applications and provides a complete home entertainment portal.
Minimalist design The compact and slim TS-133 prioritizes a clean and essential design, and perfectly blends into your home or office. Effective cooling fan for heat flow The TS-133 is small in size and remains high-performance, cool, and quiet with an effective cooling fan. 64-bit Cortex-A55 quad-core 1.8 GHz CPU NAS for everyday use and collaboration Powered by a ARM® Cortex-A55 quad-core 1.8 GHz processor, built-in 2 GB RAM, one Gigabit LAN port, and supports one SATA 6Gb/s hard drive, the TS-133 provides dependable read/write performance for running various home and business NAS applications. The TS-133 features AES-NI 256 hardware-accelerated encryption for both full NAS volumes and shared folders, boosting system performance while securing sensitive data. NPU accelerates on-device AI performance. 6x Faster face recognition. With a built-in NPU (Neural network Processing Unit) processor, the TS-133 boosts QNAP AI Core (the AI-powered engine for image recognition) performance for high-speed face and object recognition. QuMagie Smart photo management The AI-powered QuMagie with intelligent face and object recognition brings you the ultimate photo management and sharing solution. Includes timeline scrolling, customizable folder covers, iOS® Live Photo display, a powerful search tool, and more. |
| Product Type: | SAN/NAS Storage System |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported: | 1 |
| Number of Hard Drives Installed: | 0 |
| Number of Solid State Drive Supported: | 1 |
| Number of Solid State Drive Installed: | 0 |
| Flash Memory Capacity: | 4 GB |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer: | ARM |
| Processor Type: | Cortex A55 |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory: | 2 GB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays: | 1 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays: | 1 |
| Controllers | |
| Controller Type: | Serial ATA/600 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: | 1 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 1 |
| Software | |
| Operating System: | QTS 5.0.0 |
| Management & Protocols | |
| Protocols: |
|
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage: | 36 W |
| Physical Characteristics | |
| Height: | 187.5 mm |
| Width: | 66 mm |
| Depth: | 157.5 mm |
| Form Factor: | Tower |
| Weight (Approximate): | 607.8 g |