QNAP
QNAP (TS-1273AU-RP-8G) QNAP 12-BAY NAS 3.5"(0/12), AMD QC-2.2GHz, 8GB, 2.5GbE(2), PCIe, RPS, 2U RACK, 3YR WTY
- SKU:
- TS-1273AU-RP-8G
- MPN:
- TS1273AURP8G
- Availability:
- In Stock
Description
| Description | |
| Manufacturer: | QNAP Systems |
| Manufacturer Part Number: | TS-1273AU-RP-8G |
| Manufacturer Website Address: | http://www.qnap.com/en-au |
| Brand Name: | QNAP |
| Product Series: | TS-x73AU |
| Product Model: | TS-1273AU-RP-8G |
| Product Name: | TS-1273AU-RP-8G SAN/NAS Storage System |
| Marketing Information: | High-performance dual-2.5GbE NAS Powered by a Quad-core AMD Ryzen™ processor, supporting 10GbE or M.2 SSD caching PCIe expandability for virtual applications With its powerful AMD Ryzen™ V1000 series V1500B Quad-core processor, the TS-1273AU-RP is capable of boosting virtual machine performance with up to 4 cores/8 threads at 2.2GHz. The TS-1273AU-RP includes two 2.5GbE ports and two PCIe Gen 3 slots, providing you with fast network connectivity and the ability to add extra functionality and additional application potential. The TS-1273AU-RP also features a redundant power supply to ensure maximum system uptime. Cutting-edge hardware integrated with comprehensive software solutions makes the TS-1273AU-RP the preeminent choice to tackle resource-demanding applications and tasks.
Absolute performance with AMD Ryzen™ and up to 32GB RAM Powered by a 4-core/8-thread AMD Ryzen™ V1500B 2.2GHz processor with AES-NI encryption acceleration and up to 32GB DDR4 RAM, the rackmount TS-1273AU-RP delivers aggressive yet power-smart performance to drive resource-demanding business applications such as VDI, R&D, private cloud, and server virtualization. Block-based iSCSI LUN: Ideal choice for virtualization storage The TS-1273AU-RP supports block-based iSCSI LUN and is compatible for VMware®, Citrix®, Microsoft® Hyper-V®, and Windows Server® 2019 virtualization environments to provide a high-performance and affordable storage solution. The TS-1273AU-RP also supports VMware VAAI and Microsoft ODX to increase performance by offloading server loading for ESXi server and Hyper-V respectively, and supporting QNAP vSphere Client plug-in with enhanced operational efficiency and management in virtualization applications. Optimized performance for VMware Virtualization with iSER The iSCSI Extensions for RDMA (iSER) protocol boosts the data transfer performance of VMware® ESXi storage and reduces the CPU load of the ESXi server. iSER support can be added to the TS-1273AU-RP by installing a QNAP QXG-10G2SF-CX4 10GbE PCIe card, which uses the Mellanox® ConnectX-4 controller. iSER can provide a significant increase in performance, providing an essential tool to optimize demanding virtualization applications. All-in-one server to host virtual machines and containers Regardless of your virtualization needs, you can count on Virtualization Station and Container Station for complete virtualization support. Use the Network & Virtual Switch app to allocate adequate physical network resources to virtual machines, containers, and the TS-1273AU-RP to simplify network deployment. |
| Product Type: | SAN/NAS Storage System |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported: | 12 |
| Number of Hard Drives Installed: | 0 |
| Number of Solid State Drive Supported: | 12 |
| Number of Solid State Drive Installed: | 0 |
| Flash Memory Capacity: | 5 GB |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer: | AMD |
| Processor Type: | Ryzen |
| Processor Model: | V1500B |
| Processor Core: | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology: | 2.5 Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays: | 8 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays: | 8 |
| Total Number of Expansion Slots: | 2 |
| Expansion Slot Type: | PCI Express 3.0 x4 |
| Controllers | |
| Controller Type: | Serial ATA/600 |
| RAID Supported: | Yes |
| RAID Levels: | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, Hot Spare, JBOD |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: | 1 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 2 |
| Software | |
| Operating System: | QTS 4.4.2 |
| Management & Protocols | |
| Protocols: |
|
| Power Description | |
| Number of Power Supplies Installed: | 2 |
| Maximum Power Supply Wattage: | 300 W |
| Redundant Power Supply: | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height: | 89 mm |
| Width: | 482 mm |
| Depth: | 10795 mm |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Rack Height: | 2U |
| Weight (Approximate): | 9.69 kg |