QNAP
QNAP (TL-R1620SDC) QNAP 16-BAY JBOD ENCLOSURE FOR ENTERPRISE ZFS NAS, SAS 12GB/S, SFF-8644(2), 5YR WTY
- SKU:
- TL-R1620SDC
- MPN:
- TLR1620SDC
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
| Description | |
| Manufacturer: | QNAP Systems |
| Manufacturer Part Number: | TL-R1620SDC |
| Manufacturer Website Address: | http://www.qnap.com/en-au |
| Brand Name: | QNAP |
| Product Model: | TL-R1620SDC |
| Product Name: | TL-R1620SDC Drive Enclosure |
| Marketing Information: | TL-R1620Sdc | Dual-controller SAS 12Gb/s storage expansion for enterprises
Failure-resistant with a dual-controller, dual-path design Connect the TL-R1620Sdc to a dual-controller QNAP NAS and create a redundant cross loop configuration that provides expansion units with redundant paths to the base NAS and protection between JBOD connections. If one or more paths to the TL-R1620Sdc disconnect, other expansion units can still communicate with the base NAS. This is essential for intermachine data protection and capacity scalability for uninterrupted mission-critical enterprise tasks. Connect up to 7 expansion units for petabyte-level storage capacity The base NAS requires QES 2.1.1 (or later) and either Mini-SAS HD (SAS 12Gb/s SFF-8644), Mini-SAS (SAS 6Gb/s SFF-8088) ports or a PCIe-based SAS expansion card. Highly efficient, reliable and scalable The TL-R1620Sdc is powered by a low-power 28nm SAS35x28R SAS Expander and supports 12/6 Gb/s SAS/SATA drives. Both controllers have three Mini-SAS HD (SFF-8644) ports, and each SAS wide port combines four SAS 12Gb/s channels for up to 48Gbps bandwidth. Supports SAS DataBolt™ technology, delivers 12Gb/s speed using existing 6Gb/s infrastructure Featuring Broadcom® SAS DataBolt™ bandwidth optimization technology, the TL-R1620Sdc has an intelligent data buffer for transferring data to drives at speeds that match the performance of the host NAS. Whether the TL-R1620Sdc uses 12Gb/s or 6Gb/s drives, the NAS host will transfer data to the TL-R1620Sdc at 12Gb/s, allowing you benefit from high-speed 12Gb/s SAS transmission with existing 6Gb/s infrastructure. |
| Product Type: | Drive Enclosure |
| Technical Information | |
| Number of Hard Drives Supported: | 16 |
| Number of Hard Drives Installed: | 0 |
| Number of Solid State Drive Supported: | 16 |
| Number of Solid State Drive Installed: | 0 |
| Controllers | |
| Non-RAID Mode: | JBOD |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays: | 16 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays: | 16 |
| Hot Swappable Bays: | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN: | No |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface: |
|
| Host Interface: | Mini-SAS HD |
| Software | |
| Operating System Supported: | Windows |
| Physical Characteristics | |
| Cooling Fan: | Yes |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Rack Height: | 3U |
| Height: | 131.3 mm |
| Width: | 482.2 mm |
| Depth: | 425.3 mm |
| Weight (Approximate): | 12.26 kg |
| Miscellaneous | |
| Compatibility: | Qnap Storage Systems |