Juniper
Juniper (B-EX465048AI-5M2-E) EX4650 48Y AFI eRate bundle with 5YR license support software updates Mist wi
- SKU:
- B-EX465048AI-5M2-E
- MPN:
- BEX465048AI5M2E
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Juniper Networks, Inc |
| Manufacturer Part Number: | B-EX465048AI-5M2-E |
| Manufacturer Website Address: | http://www.juniper.net |
| Brand Name: | Juniper |
| Product Series: | EX4650 |
| Product Model: | EX4650-48Y |
| Product Name: | EX4650 Ethernet Switch |
| Marketing Information: | The EX4650 line of Ethernet switches delivers high scale, high availability, and high performance for campus distribution deployments. The EX4650 offers fixed 1GbE/10GbE/25GbE ports with 40GbE/100GbE uplinks that support advanced campus environments, allowing them to provide the onramp to multicloud, to deploy cutting edge cloud applications, and to embrace IoT technology. It is also flexible enough for use in enterprise on-premises top-of-rack and service provider aggregation deployments. |
| Product Type: | Layer 3 Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Uplink Port: | Yes |
| Modular: | Yes |
| Port/Expansion Slot Details: |
|
| Media & Performance | |
| Media Type Supported: | Optical Fiber |
| Ethernet Technology: |
|
| Network Technology: |
|
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots: | 56 |
| Expansion Slot Type: |
|
| Shared SFP Slot: | No |
| Network & Communication | |
| Layer Supported: | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable: | Yes |
| Power Description | |
| Power Source: | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported: | Yes |
| Power Consumption: | 450 W |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit: | 1U |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 43.7 mm |
| Width: | 440.9 mm |
| Depth: | 520.2 mm |
| Weight (Approximate): | 10.75 kg |