HPE
HPE (P89236-375) HPE DL360 G12 6505P 2x32G 8SFF SSD Svr
- SKU:
- P89236-375
- MPN:
- P89236375
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number: | P89236-375 |
| Manufacturer Website Address: | https://www.hpe.com/au/ |
| Brand Name: | HPE |
| Product Line: | ProLiant Compute |
| Product Series: | DL360 Gen12 |
| Product Name: | ProLiant DL360 Gen12 Server |
| Marketing Information: | This compact, rack-optimized two-socket server supports hybrid cloud workloads. The HPE ProLiant Compute DL360 Gen12 is a compact 1U 2P server that delivers exceptional compute performance, memory density with scalability and high-speed data transfer rates to run your most demanding applications. This server offers the right balance of expandability and density. |
| Product Type: | Server |
| Processor | |
| Number of Processors Supported: | 2 |
| Number of Processors Installed: | 1 |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Xeon 6 |
| Processor Model: | 6505P |
| Processor Core: | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Cache: | 48 MB |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Memory | |
| Standard Memory: | 64 GB |
| Maximum Memory Supported: | 8 TB |
| Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Error Checking: | ECC |
| Total Number of Memory Slots: | 32 |
| Number of Occupied Memory Slots: | 2 |
| Signal Processing: | Registered (Buffered) |
| Storage | |
| Number of Solid State Drives: | 2 |
| Total Solid State Drive Capacity: | 960 GB |
| Solid State Drive Interface: | Serial ATA/600 |
| Solid State Drive Configuration: | 2 x 480GB |
| Controllers | |
| Controller Type: |
|
| Controller Model: | MR408i-o |
| RAID Supported: | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays: | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays: | 8 |
| Number of SFF Bays: | 8 |
| Hot Swappable Bays: | Yes |
| Total Number of Expansion Slots: | 3 |
| PCI Express Details: | 3 PCIe Gen5 slots (x16 lanes/each) |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Capacity: | 16 MB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports: | 5 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 4 |
| VGA: | Yes |
| Number of VGA Ports: | 1 |
| Remote Management: | Yes |
| Remote Management Controller: | Included - HPE iLO7 Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO7 Advanced, HPE OneView Advanced, HPE Compute Ops Management (optional subscription available). |
| Power Description | |
| Input Voltage: |
|
| Number of Power Supplies Supported: | 2 |
| Number of Power Supplies Installed: | 2 |
| Maximum Power Supply Wattage: | 800 W |
| Redundant Power Supply: | Yes |
| Hot Swappable Power Supply: | Yes |
| Power Source: | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor: | Rack |
| Rack Height: | 1U |
| Height: | 42.9 mm |
| Width: | 434.6 mm |
| Depth: | 753.1 mm |
| Weight (Approximate): | 19.94 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents: |
|
| Security Features: |
|
| Energy Star: | Yes |
| Energy Efficiency Certification: | ENERGY STAR 4.0 |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty: | 3 Year |
| Additional Warranty Information: | Server warranty includes 3-year parts, 3-year labor, 3-year on-site support with next business day response. |