HPE
HPE (P87743-375) HPE DL340 G12 6515P 1x64G 8SFF AP Svr
- SKU:
- P87743-375
- MPN:
- P87743375
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number: | P87743-375 |
| Manufacturer Website Address: | https://www.hpe.com/au/ |
| Brand Name: | HPE |
| Product Line: | ProLiant Compute |
| Product Series: | DL340 Gen12 |
| Marketing Information: | Do you need a 2U single-socket server that highlights reduced power consumption and better thermals for your data and storage-centric workloads that need more PCIe lanes? The HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 is a 2U 1P server that offers three CTO chassis that support SFF, LFF, and GPU configurations. The 3-box modular front design enhances the configuration flexibility. Due to the configuration flexibility and the energy efficiency (reduced power consumption due to better thermals within a 2U chassis), the HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 server is ideal for customers that have a requirement for Infrastructure-as-a-Service (IaaS), Platform-as-a Service (PaaS), and Software-as-a-Service (SaaS) workloads. Powered by Intel® Xeon® 6 processors with up to 144 cores, increased memory capability (up to 4 TB), and high-speed PCIe Gen5, the HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 server is a great 2U single-socket performance solution driving better datacenter efficiency. Features | Next-Level Security, Chip to Cloud From silicon to software, from factory to cloud, and from generation to generation, HPE ProLiant Compute Gen12 is engineered with a fundamental security approach to defend against increasingly complex threats through an uncompromising commitment to constant security advancements Silicon root of trust by HPE, establishes a zero-trust security framework at the silicon level to ensure firmware integrity. Continuous protection detects compromised servers and prevents them from booting if malicious code is found. Edge servers are safeguarded with default IDevID certificates. HPE ProLiant Compute servers provide automated recovery from a security event, including restoration of validated firmware, and facilitating recovery of operating system, application and data connections, providing the fastest path to bring a server back online and into normal operations. Intel® Xeon® 6 processors add hardware- and software-assisted security features like such as Intel® Software Guard Extensions (SGX) for application isolation and Trusted Domain Extensions (TDX) for VM isolation, which help protect the server hardware foundation and safeguard data in memory. HPE iLO 7 supports quantum-resistant (PQC) algorithms and signs HPE ProLiant Compute Gen12 firmware with algorithms approved by CNSA 2.0, which enhances resilience against potential future attacks by quantum computers. Optimized Performance for your Workloads: Accelerated, Open, and Efficient The HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 server is an excellent choice for data and storage centric workloads that need more PCIe lanes. Harness major compute performance. The HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 server is powered by Intel® Xeon® 6 processors that support up to 144 cores. Enjoy advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 6x16 PCIe Gen5 and 2 x16 OCP slots to improve I/O throughput and reduce latency. Utilize 16 DIMM slots for up to 4 TB DDR5 memory with increased memory bandwidth and performance. The server provides air cooling with standard or performance heatsink and fan kits. Intuitive Cloud Operating Experience: Simple, Self-service, and Automated HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 servers are engineered for your hybrid world. The new HPE ProLiant Compute Gen12 servers simplify the way you control your business's compute-from edge to cloud-with a cloud operating experience. |
| Product Type: | Server |
| Processor | |
| Number of Processors Supported: | 1 |
| Number of Processors Installed: | 1 |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Xeon 6 |
| Processor Model: | 6515P |
| Processor Core: | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Cache: | 72 MB |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Memory | |
| Standard Memory: | 64 GB |
| Maximum Memory Supported: | 4 TB |
| Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Error Checking: | ECC |
| Total Number of Memory Slots: | 16 |
| Number of Occupied Memory Slots: | 1 |
| Signal Processing: | Registered (Buffered) |
| Controllers | |
| Controller Type: |
|
| Controller Model: | MR416i-o Gen11 |
| RAID Supported: | Yes |
| RAID Levels: | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays: | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays: | 8 |
| Number of SFF Bays: | 8 |
| Hot Swappable Bays: | Yes |
| Total Number of Expansion Slots: | 8 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Capacity: | 16 MB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology: | 10 Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 2 |
| VGA: | Yes |
| Number of VGA Ports: | 1 |
| Remote Management: | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage: |
|
| Number of Power Supplies Supported: | 2 |
| Number of Power Supplies Installed: | 2 |
| Maximum Power Supply Wattage: | 1 kW |
| Redundant Power Supply: | Yes |
| Hot Swappable Power Supply: | Yes |
| Power Source: | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor: | Rack |
| Rack Height: | 2U |
| Height: | 87.6 mm |
| Width: | 448.1 mm |
| Depth: | 639.6 mm |
| Weight (Approximate): | 30.90 kg |
| Miscellaneous | |
| Energy Star: | Yes |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information: | 3/3/3: Server Warranty includes three years of parts, three years of labor, and three years of on-site support coverage. |