HPE
HPE (C7977W) HP LTO7 Ultrium 6TB/15TB WORM Data Car
- SKU:
- C7977W
- MPN:
- C7977W
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number: | C7977W |
| Manufacturer Website Address: | https://www.hpe.com/au/ |
| Brand Name: | HPE |
| Product Name: | LTO Ultrium-7 Data Cartridge |
| Package Type: | Retail |
| Product Type: | Data Cartridge |
| Technical Information | |
| Tape Technology: | LTO-7 |
| Compressed Storage Capacity: | 15 TB |
| Native Storage Capacity: | 6.25 TB |
| Maximum Native Data Transfer Rate: | 315 MB/s |
| Maximum Compressed Data Transfer Rate: | 750 MB/s |
| Tape Length: | 846 m |
| Media Formats: | WORM |
| Physical Characteristics | |
| Height: | 27.9 mm |
| Width: | 111 mm |
| Depth: | 113 mm |