Fortinet
FORTINET (FG-90D-POE-BDL-871-36) HW & 3 Y 8X5 FORTICARE & FOR
- SKU:
- FG-90D-POE-BDL-871-36
- MPN:
- FG90DPOEBDL87136
- Availability:
- END OF LIFE
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Fortinet, Inc |
| Manufacturer Part Number: | FG-90D-POE-BDL-871-36 |
| Manufacturer Website Address: | http://www.fortinet.com |
| Brand Name: | Fortinet |
| Product Line: | FortiGate |
| Product Series: | 90D |
| Product Model: | 90D-POE |
| Product Name: | FortiGate 90D-POE Network Security/Firewall Appliance |
| Marketing Information: | The FortiGate 90D series offers an excellent network security solution in a compact fanless desktop form factor for enterprise branch offices and mid-sized businesses. Protect against cyber threats with industry-leading secure SD-WAN in a simple, affordable and easy to deploy solution. Security
Performance
Certification
Networking
Management
Security Fabric
|
| Product Type: | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Firewall Protection Supported: |
|
| Encryption Standard: |
|
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports: | 16 |
| USB: | Yes |
| PoE (RJ-45) Port: | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 12 |
| Number of PoE (RJ-45) Ports: | 4 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Network Standard: | 10/100/1000Base-T |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN: | No |
| Management & Protocols | |
| Manageable: | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor: |
|
| Height: | 43.7 mm |
| Width: | 215.9 mm |
| Depth: | 223 mm |
| Weight (Approximate): | 1.59 kg |