Fortinet (FG-901G-BDL-950-60) FG-901G-BDL-950-60
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
FG-901G-BDL-950-60
MPN:
FG901GBDL95060
Availability:
On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
Description
Manufacturer: Fortinet, Inc
Manufacturer Part Number: FG901GBDL95060
Manufacturer Website Address: http://www.fortinet.com
Brand Name: Fortinet
Product Line: FortiGate
Product Series: 900G
Product Model: FG-901G
Product Name: FortiGate FG-901G Network Security/Firewall Appliance
Marketing Information:
AI/ML Security and Deep Visibility
FortiOS Everywhere | FortiOS, Fortinet's Advanced Operating System
Interactive drill-down and topology viewers that display real-time status
On-click remediation that provides accurate and quick protection against threats and abuses
Unique threat score system correlates weighted threats with users to prioritize investigations
FortiConverter Service
Product Type: Network Security/Firewall Appliance
Technical Information
Functionality: Intrusion Prevention
Firewall Protection Supported:
  • Application Control
  • Anti-spam
  • Threat Protection
  • SSH Inspection
  • Zero Trust Network Access (ZTNA)
  • DNS Security
  • Antivirus
  • Outbreak Prevention
  • Botnet Detection
  • Data Theft Protection
  • Zero Day Event
  • Network Protection
  • Distributed Denial of Service (DDoS)
  • SaaS Security
  • Malware Protection
Firewall Throughput: 164 Gbit/s
Encryption Standard:
  • SSL
  • AES (256-bit)
  • SHA-256
Number of VPN Supported: 10000
Connectivity Technology: Wired
Number of Concurrent Sessions (Max): 1.6e+07
AI-powered: Yes
AI Features:
  • Enterprise Security
  • Anti-malware
Interfaces/Ports
Total Number of Ports: 16
USB: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 16
Media & Performance
VPN Throughput: 6.88 GB/s
IPS Throughput: 3.25 GB/s
Network & Communication
Ethernet Technology: 25 Gigabit Ethernet
Network Standard:
  • 10GBase-X
  • 1000Base-T
I/O Expansions
Total Number of Expansion Slots: 16
Expansion Slot Type:
  • SFP+
  • SFP (mini-GBIC)
  • SFP28
Number of SFP Slots: 8
Number of SFP+ Slots: 4
Management & Protocols
Manageable: Yes
Power Description
Frequency:
  • 50 Hz
  • 60 Hz
Power Consumption: 264 W
Physical Characteristics
Compatible Rack Unit: 1U
Form Factor: Rack-mountable
Height: 44.5 mm
Width: 432 mm
Depth: 380 mm