Fortinet (FG-81F-POE-BDL-950-60) FG-81F-POE-BDL-950-60
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
FG-81F-POE-BDL-950-60
MPN:
FG81FPOEBDL95060
Availability:
On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
Description
Manufacturer: Fortinet, Inc
Manufacturer Part Number: FG-81F-POE-BDL-950-60
Manufacturer Website Address: http://www.fortinet.com
Brand Name: Fortinet
Product Line: FortiGate
Product Series: 80F
Product Model: 81F-PoE
Product Name: FortiGate 81F-PoE Network Security/Firewall Appliance
Marketing Information: The FortiGate FortiWiFi 80F series provides an application-centric, scalable, and secure SDWAN solution in a compact, fanless, desktop form factor for enterprise branch offices and midsized businesses with integrated WiFi-6 (802.11ax). Protects against cyber threats with systemon-a-chip acceleration and industry-leading secure SD-WAN in a simple, affordable, and easy to deploy solution. Fortinet's Security-Driven Networking approach provides tight integration of the network to the new generation of security.
Security
Performance
  • Provides industry-leading performance and protection for SSL encrypted traffic
Certification
  • Independently tested and validated for best-in-class security effectiveness and performance
  • Received unparalleled third-party certifications from NSS Labs
Networking
Management
Security Fabric
DEPLOYMENT | Next Generation Firewall (NGFW)
Product Type: Network Security/Firewall Appliance
Technical Information
Firewall Protection Supported:
  • Policy Enforcement
  • Threat Protection
  • Cyber Assault Protection
  • Deep Inspection Firewall
  • Malware Protection
  • SSL Encrypted Traffic Protection
  • Endpoint Protection
  • Antivirus
  • Secure IPsec VPN Connectivity
  • Botnet Detection
  • Outbreak Prevention
  • Cloud Sandboxing
  • Integrated Web Filtering
  • Anti-spam
  • IoT Security
  • URL Filtering
  • Application Control
Encryption Standard:
  • AES (256-bit)
  • SHA-256
Number of VPN Supported: 200
Interfaces/Ports
Total Number of Ports: 10
USB: Yes
PoE (RJ-45) Port: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Number of PoE (RJ-45) Ports: 8
Network & Communication
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Network Standard:
  • 1000Base-T
  • 1000Base-X
Wireless Specifications
Wireless LAN: No
I/O Expansions
Total Number of Expansion Slots: 2
Expansion Slot Type: SFP (mini-GBIC)
Number of SFP Slots: 2
Management & Protocols
Manageable: Yes
Power Description
Frequency:
  • 50 Hz
  • 60 Hz
Physical Characteristics
Form Factor:
  • Desktop
  • Wall Mountable
  • Rack-mountable
Height: 61 mm
Width: 215.9 mm
Depth: 177.8 mm