Fortinet (FG-80F-DSL) FG-80F-DSL
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
FG-80F-DSL
MPN:
FG80FDSL
Availability:
On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
Description
Manufacturer: Fortinet, Inc
Manufacturer Part Number: FG80FDSL
Manufacturer Website Address: http://www.fortinet.com
Brand Name: Fortinet
Product Line: FortiGate
Product Series: 80F
Product Model: FG-80F-DSL
Product Name: FortiGate FG-80F-DSL Network Security/Firewall Appliance
Marketing Information:
Converged Next-Generation Firewall (NGFW) and SD-WAN
The FortiGate Next-Generation Firewall 80F series is ideal for building security-driven networks at distributed enterprise sites and transforming WAN architecture at any scale.
With a rich set of AI/ML-based FortiGuard security services and our integrated Security Fabric platform, the FortiGate FortiWiFi 80F series delivers coordinated, automated, end-to-end threat protection across all use cases.
FortiGate has the industry's first integrated SD-WAN and zero-trust network access (ZTNA) enforcement within an NGFW solution and is powered by one OS. FortiGate FortiWiFi 80F automatically controls, verifies, and facilitates user access to applications, delivering consistency with a seamless and optimized user experience.
Product Type: Network Security/Firewall Appliance
Technical Information
Firewall Protection Supported:
  • Application Control
  • Antivirus
  • Secure IPsec VPN Connectivity
  • Threat Protection
  • Malware Protection
  • Outbreak Prevention
  • Anti-spam
  • Integrated Web Filtering
  • Endpoint Protection
  • Botnet Detection
  • Cloud Sandboxing
Encryption Standard:
  • AES (256-bit)
  • SHA-256
Number of VPN Supported: 200
Interfaces/Ports
Total Number of Ports: 10
USB: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 10
Network & Communication
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Network Standard:
  • 1000Base-X
  • 10/100/1000Base-T
Wireless Specifications
Wireless LAN: No
I/O Expansions
Number of Total Expansion Slots: 2
Expansion Slot Type: SFP (mini-GBIC)
Number of SFP Slots: 2
Management & Protocols
Manageable: Yes
Power Description
Frequency:
  • 50 Hz
  • 60 Hz
Power Consumption: 31.60 W
Physical Characteristics
Form Factor:
  • Desktop
  • Wall Mountable
  • Rack-mountable
Height: 61 mm
Width: 215.9 mm