Fortinet (FG-80F-BDL-809-60) FortiGate-80F BDL 5Yr Enterprise
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
FG-80F-BDL-809-60
MPN:
FG80FBDL80960
Availability:
On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
Description
Manufacturer: Fortinet, Inc
Manufacturer Part Number: FG80FBDL80960
Manufacturer Website Address: http://www.fortinet.com
Brand Name: Fortinet
Product Line: FortiGate
Product Series: 80F
Product Model: FG-80F
Product Name: FortiGate FG-80F Network Security/Firewall Appliance
Marketing Information:
Converged Next-Generation Firewall (NGFW) and SD-WAN
The FortiGate Next-Generation Firewall 80F series is ideal for building security-driven networks at distributed enterprise sites and transforming WAN architecture at any scale.
With a rich set of AI/ML-based FortiGuard security services and our integrated Security Fabric platform, the FortiGate FortiWiFi 80F series delivers coordinated, automated, end-to-end threat protection across all use cases.
FortiGate has the industry's first integrated SD-WAN and zero-trust network access (ZTNA) enforcement within an NGFW solution and is powered by one OS. FortiGate FortiWiFi 80F automatically controls, verifies, and facilitates user access to applications, delivering consistency with a seamless and optimized user experience.
Product Type: Network Security/Firewall Appliance
Technical Information
Firewall Protection Supported:
  • Access Control
  • AI/ML Security
  • Anti-phishing
  • Anti-spam
  • Antivirus
  • Application Control
  • Botnet Detection
  • Cloud Sandboxing
  • Content Filtering
  • Cyber Assault Protection
  • Data Leak Prevention
  • Distributed Denial of Service (DDoS)
  • DNS Security
  • Email Security
  • Endpoint Protection
  • Enterprise Security
  • File Security
  • Intrusion Prevention
  • IoT Security
  • Malware Protection
  • Network Protection
  • Operational Technology (OT) Security
  • Outbreak Prevention
  • Packet Filter
  • Ransomware Protection
  • SaaS Security
  • Sandbox Detection Prevention
  • Secure IPsec VPN Connectivity
  • SSL Inspection
  • Threat Protection
  • URL Filtering
  • User Authentication
  • Vulnerability Assessment
  • Web Protection
  • Zero Day Event
  • Zero Trust Network Access (ZTNA)
  • Zero-day Threat Prevention
  • Web Content Filtering
  • Deep Inspection Firewall
  • Advanced Threat Intelligence
  • TLS Inspection
  • Malicious Source IP Address Blocking
  • Policy Enforcement
Firewall Throughput: 10 Gbit/s
Encryption Standard:
  • SHA-256
  • AES (256-bit)
  • TLS 1.3
  • SSL
Number of VPN Supported: 200
Connectivity Technology: Wired
Interfaces/Ports
Total Number of Ports: 10
USB: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 10
Media & Performance
VPN Throughput: 832 MB/s
Network & Communication
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Network Standard:
  • 1000Base-T
  • 1000Base-X
Wireless Specifications
Wireless LAN: No
I/O Expansions
Total Number of Expansion Slots: 2
Expansion Slot Type: SFP
Number of SFP Slots: 2
Management & Protocols
Manageable: Yes
Power Description
Frequency:
  • 50 Hz
  • 60 Hz
Power Consumption: 15.51 W
Physical Characteristics
Form Factor:
  • Desktop
  • Wall Mountable
  • Rack-mountable
Height: 40.6 mm
Width: 215.9 mm
Depth: 177.8 mm