Fortinet (FG-4801F-BDL-809-60) FG-4801F-BDL-809-60
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
FG-4801F-BDL-809-60
MPN:
FG4801FBDL80960
Availability:
On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
Description
Manufacturer: Fortinet, Inc
Manufacturer Part Number: FG4801FBDL80960
Manufacturer Website Address: http://www.fortinet.com
Brand Name: Fortinet
Product Line: FortiGate
Product Series: 4800F
Product Model: 4801F
Product Name: FortiGate 4801F Network Security/Firewall Appliance
Marketing Information:
High Performance with Flexibility
The FortiGate 4800F Series enables organizations to build security-driven networks that can weave security deep into their datacenter and across their hybrid IT architecture to protect any edge at any scale.
Powered by a rich set of AI/ML-based FortiGuard Services and an integrated security fabric platform, the FortiGate 4800F Series delivers coordinated, automated, end-to-end threat protection across all use cases.
The industry's first integrated Zero Trust Network Access (ZTNA) enforcement within an NGFW solution, FortiGate 4800F automatically controls, verifies, and facilitates user access to applications delivering consistent convergence with a seamless user experience.
Product Type: Network Security/Firewall Appliance
Technical Information
Functionality: Intrusion Prevention
Firewall Protection Supported:
  • Malware Protection
  • Data Loss Prevention
  • Antivirus
  • Anti-spam
  • URL Filtering
  • Zero Trust Network Access (ZTNA)
  • Zero Day Event
  • Ransomware Protection
  • Threat Protection
  • Content Filtering
  • Outbreak Prevention
  • TLS Decryption
  • Intrusion Prevention
Firewall Throughput: 3100 Gbit/s
Encryption Standard:
  • AES (256-bit)
  • SHA-256
  • SSL
  • TLS 1.3
Number of VPN Supported: 30000
Data Link Protocols:
  • HTTP
  • HTTPS
Connectivity Technology: Wired
Number of Concurrent Sessions (Max): 1.8e+09
AI-powered: Yes
AI Features:
  • Threat Prevention
  • Anti-malware
Interfaces/Ports
USB: Yes
Media & Performance
VPN Throughput: 100 GB/s
IPS Throughput: 10.88 GB/s
Network & Communication
Ethernet Technology: 400 Gigabit Ethernet
Network Standard:
  • 100GBase-X
  • 40GBase-X
  • 10GBase-X
I/O Expansions
Total Number of Expansion Slots: 32
Expansion Slot Type:
  • QSFP-DD
  • QSFP28
  • QSFP+
  • SFP56
  • SFP28
  • SFP (mini-GBIC)
  • SFP+
  • QSFP56
Management & Protocols
Manageable: Yes
Power Description
Frequency:
  • 50 Hz
  • 60 Hz
Power Consumption: 1.94 kW
Physical Characteristics
Compatible Rack Unit: 4U
Form Factor: Rack-mountable
Height: 175 mm
Width: 435 mm
Depth: 663 mm
Weight (Approximate): 41.20 kg
Miscellaneous
Package Contents:
  • FortiGate 4801F Network Security/Firewall Appliance