Cisco
Cisco (WS-C4900M) Base system with 8 X2 ports and 2 half s
- SKU:
- WS-C4900M
- MPN:
- WSC4900M
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number: | WS-C4900M |
| Manufacturer Website Address: | http://www.cisco.com/c/en_au |
| Brand Name: | Cisco |
| Product Line: | Catalyst |
| Product Series: | 4900 |
| Product Model: | 4900M |
| Product Name: | Catalyst 4900M Layer 3 Switch |
| Marketing Information: | The Catalyst 4900M is a 320Gbps, 250Mpps, 2RU fixed configuration switch with 8 fixed wire speed X2 ports on the base unit and 2 optional half card slots for deployment flexibility and investment protection. Low latency, scalable buffer memory and high availability with 1+1 hot swappable AC or DC power supplies and field replaceable fans optimize the Catalyst 4900M for any size of data center. |
| Product Type: | Layer 3 Switch |
| Interfaces/Ports | |
| USB: | Yes |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots: | 11.0 |
| Expansion Slot Type: | X2 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported: | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable: | Yes |
| Management: |
|
| Memory | |
| Standard Memory: | 512 MB |
| Memory Technology: | SDRAM |
| Memory Card Supported: | CompactFlash |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 88.9 mm |
| Width: | 436.9 mm |
| Depth: | 454.7 mm |
| Weight (Approximate): | 11.34 kg |
| Miscellaneous | |
| Additional Information: | 8 fixed wire-speed X2 ports on the base unit and 2 optional half-card slots. |