Cisco
CISCO (UCS-SD960G61X-EV=) 960GB 2.5 INCH ENTERPRISE VALUE 6G SATA
- SKU:
- UCS-SD960G61X-EV=
- UPC:
- 8.89728E+11
- MPN:
- UCSSD960G61XEV=
- Availability:
- EOL - Please contact us on (03) 9021 8959 or sales@melbourneglobal.com.au for a replacement
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number: | UCS-SD960G61X-EV= |
| Manufacturer Website Address: | http://www.cisco.com/c/en_au |
| Brand Name: | Cisco |
| Product Name: | 960 GB 2.5 inch Enterprise Value 6G SATA SSD (Samsung PM863A/PM883) |
| Product Type: | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity: | 960 GB |
| Drive Performance | |
| Endurance (DWPD): | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN: | No |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface: | SATA |
| Drive Interface Standard: | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type: | Internal |
| Form Factor: | 2.5" |
| Hot Pluggable: | Yes |
| Miscellaneous | |
| Compatibility: | Cisco UCS C220 M5 Rack Server (Small Form Factor Disk Drive Model) |
| Device Supported: | Server |