Cisco
CISCO (UCS-CPU-I6230R) Intel 6230R 2.1GHz/150W
- SKU:
- UCS-CPU-I6230R
- MPN:
- UCSCPUI6230R
- Availability:
- EOL - Please contact us on (03) 9021 8959 or sales@melbourneglobal.com.au for a replacement
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number: | UCS-CPU-I6230R |
| Manufacturer Website Address: | http://www.cisco.com/c/en_au |
| Brand Name: | Cisco |
| Product Line: | Xeon Gold |
| Product Model: | 6230R |
| Product Name: | Xeon Gold Hexacosa-core 6230R 2.10 GHz Server Processor Upgrade |
| Product Type: | Processor Upgrade |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Core: | Hexacosa-core (26 Core) |
| Clock Speed: | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed: | 4 GHz |
| L3 Cache: | 35.75 MB |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Process Technology: | 14 nm |
| Processor Threads: | 52 |
| Processor Socket: | Socket P LGA-3647 |
| Processor Generation: | 2nd Gen |
| Power Description | |
| Thermal Design Power: | 150 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification: | 85°C |
| Physical Characteristics | |
| Width: | 76 mm |
| Depth: | 56.5 mm |