Cisco
Cisco (SM-D-ES3G-48-P=) Enhcd EtherSwitch L2 L3 SM 48 GE 2 SFP POE
- SKU:
- SM-D-ES3G-48-P=
- MPN:
- SMDES3G48P=
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number: | SM-D-ES3G-48-P= |
| Manufacturer Website Address: | http://www.cisco.com/c/en_au |
| Brand Name: | Cisco |
| Product Model: | SM-D-ES3G-48-P |
| Product Name: | SM-D-ES3G-48-P Enhanced EtherSwitch Service Module |
| Marketing Information: | Cisco Enhanced EtherSwitch Service Module SM-D-ES3G-48-P can reduce your company's total cost of ownership by integrating Gigabit Ethernet (GE) and Fast Ethernet (FE) switch ports within Cisco 3900 and 2900 Series Integrated Services Routers. This integration allows network administrators to manage a single device using Cisco management tools orthe router command-line interface (CLI) for LAN and WAN management needs. This approach reduces network complexity, lowers maintenance contract costs, lessens staff training needs, simplifies software qualification efforts, increases availability, and delivers a consistent user experience at branch offices and headquarters. |
| Product Type: | Service Module |
| Technical Information | |
| Application/Usage: | Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports: | 48 |
| Connector Type: | RJ-45 |
| Interfaces/Ports Details: | 48 x RJ-45 10/100/1000Base-T Auto MDI/MDI-X LAN |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported: | Twisted Pair |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Network Technology: | 10/100/1000Base-T |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots: | 2 |
| Expansion Slot Type: | SFP |
| Physical Characteristics | |
| Height: | 40 mm |
| Width: | 412 mm |
| Depth: | 207 mm |
| Weight (Approximate): | 990 g |
| Miscellaneous | |
| Additional Information: | POE capable |
| Compatibility: | Cisco Integrated Services Routers:
|