Cisco
CISCO (N3K-C3172TQ-10GT) Nexus 3172T 48 x 1/10GBase-T and 6 QSFP+ ports
- SKU:
- N3K-C3172TQ-10GT
- UPC:
- 882658559457
- MPN:
- N3KC3172TQ10GT
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number: | N3K-C3172TQ-10GT |
| Manufacturer Website Address: | http://www.cisco.com/c/en_au |
| Brand Name: | Cisco |
| Product Line: | Nexus |
| Product Series: | 3000 |
| Product Model: | 3172TQ |
| Product Name: | Nexus 3172TQ Layer 3 Switch |
| Marketing Information: | The Cisco Nexus® 3172PQ and 3172TQ Switches are dense, high-performance Layer 2 and 3, 10- and 40-Gbps switches that are members of the Cisco Nexus 3100 switch platform. Both switches offer improved port density and scalability in compact one-rack-unit (1RU) form factors. These Cisco Nexus 3172 switches run the industry-leading Cisco® NX-OS Software operating system that helps ensure continuous availability and sets the standard for mission-critical data center environments. They are well suited for data centers that require cost-effective, power-efficient line-rate Layer 2 and 3 top-of-rack (ToR) switches. Both also support forward and reverse airflow schemes (port-side exhaust and port-side intake) with AC and DC power inputs. |
| Product Type: | Layer 3 Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports: | 48 |
| Token Ring Port: | No |
| LRE Port: | No |
| Uplink Port: | No |
| Bypass: | No |
| Modular: | No |
| Management Port: | Yes |
| USB: | Yes |
| Stack Port: | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 48 |
| Port/Expansion Slot Details: |
|
| Media & Performance | |
| Media Type Supported: | Twisted Pair |
| Ethernet Technology: | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology: | 10GBase-T |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots: | 6 |
| Expansion Slot Type: | QSFP+ |
| Shared SFP Slot: | No |
| Network & Communication | |
| Layer Supported: | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable: | Yes |
| Management: |
|
| Memory | |
| Flash Memory: | 2 GB |
| Power Description | |
| PoE (RJ-45) Port: | No |
| Input Voltage: |
|
| Power Source: | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported: | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit: | 1U |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 43.7 mm |
| Width: | 500.4 mm |
| Depth: | 439.4 mm |
| Weight (Approximate): | 9.98 kg |