Cisco
CISCO (HXAF240C-M5SX) Cisco HyperFlex HX240c
- SKU:
- HXAF240C-M5SX
- MPN:
- HXAF240CM5SX
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number: | HXAF240C-M5SX |
| Manufacturer Website Address: | http://www.cisco.com/c/en_au |
| Brand Name: | Cisco |
| Product Line: | HyperFlex |
| Product Series: | HXAF240c M5 |
| Product Name: | HyperFlex HXAF240c M5 Barebone System |
| Marketing Information: | Cisco HyperFlex™ Systems unlock the full potential of hyperconvergence. The systems are based on an end-to-end software-defined infrastructure, combining software-defined computing in the form of Cisco Unified Computing System (Cisco UCS) servers; software-defined storage with the powerful Cisco HX Data Platform and software-defined networking with the Cisco UCS fabric that will integrate smoothly with Cisco Application Centric Infrastructure (Cisco ACI™). Together with a single point of connectivity and hardware management, these technologies deliver a preintegrated and adaptable cluster that is ready to provide a unified pool of resources to power applications as your business needs dictate. |
| Packaged Quantity: | 1 |
| Product Type: | Barebone System |
| Processor | |
| Number of Processors Supported: | 2 |
| Processor Supported: |
|
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Chipset Model: | C620 |
| Memory | |
| Maximum Memory Supported: | 3 TB |
| Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard: | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Number of Total Memory Slots: | 24 |
| Storage | |
| Optical Drive Type: | No |
| Controllers | |
| Controller Type: |
|
| RAID Supported: | Yes |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer: | ASPEED |
| Graphics Controller Model: | Pilot 4 |
| Graphics Memory Capacity: | 16 MB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology: | 10 Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays: | 24 |
| Number of Internal 2.5" Bays: | 24 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports: | 2 |
| Power Description | |
| Input Voltage: |
|
| Physical Characteristics | |
| Product Color: | Silver |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Rack Height: | 2U |
| Height: | 87.1 mm |
| Width: | 481.6 mm |
| Depth: | 766.6 mm |
| Weight (Approximate): | 26.08 kg |