Cisco
CISCO (DN2-CPU-8180) 2.5 GHz 8180/205W 28C/38.50MB Cache/DDR4 2666MHz
- SKU:
- DN2-CPU-8180
- MPN:
- DN2CPU8180
- Availability:
- END OF LIFE
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number: | DN2-CPU-8180 |
| Manufacturer Website Address: | http://www.cisco.com/c/en_au |
| Brand Name: | Cisco |
| Product Line: | Xeon Platinum |
| Product Model: | 8180 |
| Product Name: | Xeon Platinum Octacosa-core 8180 2.50 GHz Server Processor Upgrade |
| Product Type: | Processor Upgrade |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Core: | Octacosa-core (28 Core) |
| Clock Speed: | 2.50 GHz |
| Overclocking Speed: | 3.80 GHz |
| L3 Cache: | 38.50 MB |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Process Technology: | 14 nm |
| Processor Threads: | 56 |
| Processor Socket: | Socket P LGA-3647 |
| Power Description | |
| Thermal Design Power: | 205 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification: | 84°C |
| Physical Characteristics | |
| Width: | 76 mm |
| Depth: | 56.5 mm |