Cisco
Cisco (CSF220-TD-K9) Secure Firewall 1220 Appliance Compact A
- SKU:
- CSF220-TD-K9
- MPN:
- CSF220TDK9
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number: | CSF220-TD-K9 |
| Manufacturer Website Address: | http://www.cisco.com/c/en_au |
| Brand Name: | Cisco |
| Product Line: | Secure |
| Product Series: | 200 |
| Product Model: | 220 |
| Product Name: | Secure 220 Network Security/Firewall Appliance |
| Marketing Information: | The Cisco® Secure Firewall 200 Series offers next-generation firewall capabilities specifically designed for distributed enterprises and small branch locations. It provides robust, costeffective security and simplified management within a compact form factor, ensuring secure and optimized connectivity at the network edge. The 200 Series extends Cisco's Hybrid Mesh Firewall architecture to branch edges, providing AI-powered inspection and consistent security policies. It integrates SD-WAN capabilities for enhanced application performance and reliable user access. Additionally, the 200 Series delivers application and user control, efficient segmentation, and advanced security features tailored for cost-sensitive environments. Cisco Secure Firewall 220 is the first model in the 200 series. Highlights | Robust connectivity
Simplified management
Superior visibility
Seamless integration
|
| Product Type: | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Functionality: | Intrusion Prevention |
| Firewall Protection Supported: |
|
| Firewall Throughput: | 2 Gbit/s |
| Encryption Standard: |
|
| Number of VPN Supported: | 50 |
| Data Link Protocols: |
|
| Connectivity Technology: | Wired |
| New Connections Per Second: | 6000 |
| Number of Concurrent Sessions (Max): | 30000 |
| AI-powered: | Yes |
| AI Features: | Security |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports: | 4 |
| USB: | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 4 |
| Media & Performance | |
| VPN Throughput: | 230.40 MB/s |
| IPS Throughput: | 192 MB/s |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Network Standard: | 1000Base-T |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots: | 1 |
| Expansion Slot Type: | SFP (mini-GBIC) |
| Number of SFP Slots: | 1 |
| Management & Protocols | |
| Manageable: | Yes |
| Power Description | |
| Frequency: |
|
| Power Consumption: | 19 W |
| Maximum Power Supply Wattage: | 30 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor: |
|
| Height: | 29.2 mm |
| Width: | 233.7 mm |
| Depth: | 198.1 mm |
| Weight (Approximate): | 1.18 kg |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage: |
|