Cisco (C1200-48T-4X) Catalyst 1200 48-port GE 4x10G SFP+
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
C1200-48T-4X
MPN:
C120048T4X
Availability:
On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
Description
Manufacturer: Cisco Systems, Inc
Manufacturer Part Number: C120048T4X
Manufacturer Website Address: http://www.cisco.com/c/en_au
Brand Name: Cisco
Product Line: Catalyst
Product Series: 1200
Product Model: C1200-48T-4X
Product Name: Catalyst C1200-48T-4X Ethernet Switch
Marketing Information:
Build a reliable, easy-to-use business network at an affordable price
provides a simple and reliable experience.
Cisco Catalyst 1200 Series switches
Product Type: Ethernet Switch
Interfaces/Ports
Total Number of Network Ports: 48
Uplink Port: Yes
Modular: Yes
Network (RJ-45): Yes
Port/Expansion Slot Details:
  • 48 x Gigabit Ethernet Network Port
  • 4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot
Media & Performance
Media Type Supported:
  • Optical Fiber
  • Twisted Pair
Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet
Network Technology:
  • 10/100/1000Base-T
  • 10GBase-X
I/O Expansions
Number of Total Expansion Slots: 4
Expansion Slot Type: SFP+
Shared SFP Slot: Yes
Number of SFP+ Slots: 4
Network & Communication
Layer Supported: 3
Networking Standards:
  • IEEE 802.1x
  • IEEE 802.3az
  • IEEE 802.3ad
  • IEEE 802.3
  • IEEE 802.3u
  • IEEE 802.3ab
  • IEEE 802.3z
  • IEEE 802.3x
  • IEEE 802.1D
  • IEEE 802.1w
  • IEEE 802.1s
  • IEEE 802.3af
  • IEEE 802.3at
  • IEEE 802.1p
  • IEEE 802.11ac
  • IEEE 802.1Q
  • IEEE 802.1ab
Management & Protocols
Manageable: Yes
Power Description
Input Voltage:
  • 120 V AC
  • 230 V AC
Frequency:
  • 50 Hz
  • 60 Hz
Power Source:
  • Power Supply
  • AC
Number of Power Supplies Installed: 1
Power Consumption: 50.58 W
Physical Characteristics
Compatible Rack Unit: 1U
Form Factor: Rack-mountable
Height: 43.9 mm
Width: 444.5 mm
Depth: 287.8 mm