| Description |
| Manufacturer: | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number: | C11114PSPM |
| Manufacturer Website Address: | http://www.cisco.com/c/en_au |
| Brand Name: | Cisco |
| Product Series: | 1000 |
| Product Name: | 1000 Router |
| Product Type: | Router |
| Interfaces/Ports |
| Total Number of Ports: | 5 |
| USB Standard: | USB 3.0 |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 4 |
| Number of WAN Ports: | 1 |
| Network & Communication |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Network Technology: | |
| Networking Standards: | - IEEE 802.3af
- IEEE 802.11i
- IEEE 802.3ah
- IEEE 802.1ag
- IEEE 802.3at
- IEEE 802.11r
|
| Memory |
| Standard Memory: | 4 GB |
| Power Description |
| PoE (RJ-45) Port: | Yes |
| Power Source: | Power Supply |
| Physical Characteristics |
| Height: | 43.2 mm |
| Width: | 322.6 mm |
| Depth: | 231.1 mm |
| Weight (Approximate): | 2.59 kg |