APC
APC (SRVPM6KRIL) * APC EASY UPS SRV RM 6KVA 230V, NO BATTERY, EXTENDED RUNTIME
- SKU:
- SRVPM6KRIL
- MPN:
- SRVPM6KRIL
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number: | SRVPM6KRIL |
| Manufacturer Website Address: | http://www.schneider-electric.com.au |
| Brand Name: | APC by Schneider Electric |
| Product Line: | Easy UPS |
| Product Series: | SRV |
| Product Model: | SRVPM6KRIL |
| Product Type: | Double Conversion Online UPS |
| Technical Information | |
| Phase: | Single Phase |
| Application/Usage: | Business |
| Power Description | |
| Load Capacity: | 6 kVA/6 kW |
| Output Voltage: |
|
| Input Frequency: | 70 Hz |
| Waveform Type: | Sine Wave |
| Management | |
| Alarm: |
|
| Interfaces/Ports | |
| Serial Port: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| EPO Port: | Yes |
| USB (HID Compliant) Port: | Yes |
| Battery Information | |
| Battery Characteristics: | Maintenance-free, Sealed, Water-proof |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time: | 3 Hour |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature: | 40°C |
| Storage Temperature: | 0°C - 40°C |
| Maximum Operating Elevation: | 3 km |
| Maximum Storage Elevation: | 14.76 km |
| Operating Humidity: | 0% - 95% |
| Storage Relative Humidity: | 0% - 95% |
| Physical Characteristics | |
| Height: | 87 mm |
| Width: | 438 mm |
| Depth: | 615 mm |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Weight (Approximate): | 14 kg |