APC
APC (SRT48BP) SMART-UPS SRT BATTERY PACK 48V 1KVA
- SKU:
- SRT48BP
- MPN:
- SRT48BP
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Website Address: | http://www.schneider-electric.com.au |
| Brand Name: | Schneider Electric |
| Product Name: | Smart-UPS SRT 48V 1kVA 1.5kVA Battery Pack |
| Product Type: | UPS Battery Pack |
| Technical Information | |
| Battery Characteristics: | Spill-proof/Maintenance-free |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Hot Swappable: | Yes |
| Minimum Battery Life: | 3 Year |
| Maximum Battery Life: | 5 Year |
| Output Voltage: | 48 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height: | 431.8 mm |
| Width: | 85.1 mm |
| Depth: | 535.9 mm |
| Weight (Approximate): | 29.90 kg |