APC
APC (SMT1500RMI1U) APC Smart-UPS 1500VA LCD RM 1U 230V
- SKU:
- SMT1500RMI1U
- MPN:
- SMT1500RMI1U
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number: | SMT1500RMI1U |
| Manufacturer Website Address: | http://www.schneider-electric.com.au |
| Brand Name: | APC by Schneider Electric |
| Product Line: | Smart-UPS |
| Product Name: | Smart-UPS 1500VA LCD RM 1U 230V |
| Product Type: | Line-interactive UPS |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type: | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type: | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail: | 4 x IEC 60320 C13 |
| Protection Type: |
|
| Cord Length: | 2.44 m |
| Power Description | |
| Load Capacity: | 1.50 kVA/1 kW |
| Input Voltage: | 230 V AC |
| Output Voltage: | 230 V AC |
| Input Current: | 12 A |
| Waveform Type: | Sine Wave |
| Surge Energy Rating: | 540 J |
| Management | |
| Alarm: |
|
| Interfaces/Ports | |
| Serial Port: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| USB: | Yes |
| Total Number of Expansion Slots: | 1 |
| Battery Information | |
| Battery Characteristics: | Spill-proof, Maintenance-free |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load): | 5 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load): | 17 Minute |
| Typical Battery Recharge Time: | 4 Hour |
| Hot Swappable: | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Product Color: | Black |
| Height: | 44 mm |
| Width: | 432 mm |
| Depth: | 665 mm |
| Rack Height: | 1U |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Weight (Approximate): | 24.09 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents: |
|
| Certifications & Standards: | UL 1449 |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty: | 3 Year |