APC
APC (RBC4) APC REPLACEMENT BATTERY CARTRIDGE 4
- SKU:
- RBC4
- MPN:
- RBC4
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number: | RBC4 |
| Manufacturer Website Address: | http://www.schneider-electric.com.au |
| Brand Name: | APC by Schneider Electric |
| Product Name: | Replacement Battery Cartridge #4 |
| Product Type: | Battery Unit |
| Technical Information | |
| Battery Characteristics: | Maintenance-free |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Hot Swappable: | Yes |
| Minimum Battery Life: | 3 Year |
| Maximum Battery Life: | 5 Year |
| Output Voltage: | 12 V DC |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature: | 40°C |
| Physical Characteristics | |
| Product Color: | Black |
| Height: | 99.1 mm |
| Width: | 94 mm |
| Depth: | 149.9 mm |
| Weight (Approximate): | 3.67 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents: |
|
| Additional Information: |
|
| Compatibility: | APC:
|
| Warranty | |
| Limited Warranty: | 1 Year |