APC
APC (NET8RMIB-AZ) APC SURGEARREST PERFORMANCE RACKMOUNT 7X
- SKU:
- NET8RMIB-AZ
- MPN:
- NET8RMIBAZ
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number: | NET8RMIBAZ |
| Manufacturer Website Address: | http://www.schneider-electric.com.au |
| Brand Name: | APC by Schneider Electric |
| Product Line: | SurgeArrest Performance |
| Product Name: | SurgeArrest Performance 8-Outlets Surge Suppressor/Protector |
| Packaged Quantity: | 1 Pack |
| Product Type: | Surge Suppressor/Protector |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type: | IEC 60320 C14 |
| Receptacles: |
|
| Power Description | |
| Input Voltage: | 230 V AC |
| Output Voltage: | 240 V AC |
| Surge Energy Rating: | 2400 J |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature: | 40°C |
| Physical Characteristics | |
| Product Color: | Black |
| Power Cord/Cable Length: | 2 m |
| Height: | 44 mm |
| Width: | 441 mm |
| Depth: | 95 mm |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Weight (Approximate): | 1.80 kg |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty: | 2 Year |