APC
APC (EPDU2116S) EASY PDU SWITCHED ZEROU 16A 230V (20)C13
- SKU:
- EPDU2116S
- MPN:
- EPDU2116S
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number: | EPDU2116S |
| Manufacturer Website Address: | http://www.schneider-electric.com.au |
| Brand Name: | APC by Schneider Electric |
| Product Line: | Easy Switched Rack |
| Product Name: | Easy Switched Rack 20-Outlets PDU |
| Packaged Quantity: | 1 |
| Product Type: | PDU |
| Technical Information | |
| PDU Type: | Switched |
| Phase: | Single Phase |
| Plug/Connector Type: | IEC 60309 (2P+E) 16A |
| Receptacle Type: | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail: | 20 x IEC 60320 C13 |
| Load Capacity (VA): | 3.68 kW |
| Power Description | |
| Input Voltage: | 230 V AC |
| Output Voltage: | 230 V AC |
| Input Current: | 16 A |
| Input Frequency: | 60 Hz |
| Physical Characteristics | |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Mounting Orientation: | Vertical |
| Mounting Preference: | No Preference |
| Mount Type: | Rack-mountable |
| Placement: | Side |
| Form Factor: | Rack |
| Rack Height: | 0U |
| Cord Length: | 3 m |
| Height: | 1650 mm |
| Width: | 56 mm |
| Depth: | 62 mm |
| Weight (Approximate): | 6.10 kg |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature: | -5°C |
| Maximum Operating Temperature: | 50°C |
| Minimum Storage Humidity: | 5% |
| Maximum Storage Humidity: | 95% |