APC
APC (AP9869) APC POWER CORD IEC C13 TO AS/NZS 3112 AU
- SKU:
- AP9869
- MPN:
- AP9869
- Availability:
- Please contact us on (03) 9021 8959 for a replacement.
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number: | AP9869 |
| Manufacturer Website Address: | http://www.schneider-electric.com.au |
| Brand Name: | APC by Schneider Electric |
| Product Name: | Standard Power Cord |
| Packaged Quantity: | 1 |
| Product Type: | Standard Power Cord |
| Technical Information | |
| First End Connector Type: | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail: | 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Second End Connector Type: | AS/NZS 3112 |
| Second End Connector Detail: | AS/NZS 3112 Male |
| Localization: | Australia |
| Power Description | |
| Voltage Rating: | 250 V AC |
| Current Rating: | 10 A |
| Minimum Frequency: | 50 Hz |
| Physical Characteristics | |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Height: | 144 mm |
| Width: | 104 mm |
| Depth: | 44 mm |
| Cord Length: | 31 cm |
| Weight (Approximate): | 130 g |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature: | 0°C |
| Maximum Operating Temperature: | 40°C |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty: | 2 Year |