Yealink
Yealink (AX86R) YEALINK (AX86R) RUGGEDISED WI-FI HANDSET, SUPPORTS 5-WAY CONFERENCE,HD VOICE,NOISEFILTER
- SKU:
- AX86R
- MPN:
- AX86R
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number: | AX86R |
| Manufacturer Website Address: | http://www.yealink.com |
| Brand Name: | Yealink |
| Product Series: | AX |
| Product Model: | AX86R |
| Product Name: | AX86R Handset |
| Marketing Information: | A Well-Rounded Wi-Fi IP Phone for Clear Communications The AX86R is an enterprise portable Wi-Fi IP color screen phone that meets wireless communication needs. The AX86R meets the IP67 protection standard, effectively providing waterproof, dustproof, and 1.8-meter drop-proof capabilities. The AX86R supports registering up to 4 SIP accounts, 5-way local conferencing, and features a 2.4-inch color display. It integrates Yealink's Optima HD Audio and Smart Noise Cancellation technology to deliver exceptional audio quality and clear voice communication. It is equipped with a built-in Bluetooth 5.0 module and a dual-band 2.4G/5G Wi-Fi 6 module, combined with advanced seamless roaming technology, allowing you to stay ahead in the ever-evolving wireless era. In addition, AX86R is equipped with a 3100mAh battery, providing a talk time of 13 hours and a standby time of 300 hours. It is widely used in various wireless scenarios such as SMEs, offices, warehouses, supermarkets, and hotels.
Key Features and Benefits | Seamless Roaming Technology, Move Freely Dual-band Wi-Fi 6 has better anti-interference and faster speed, allowing you to stay ahead in a busy data environment. It supports IEEE802.11 k/v/r fast roaming protocol to achieve automatic network switching in milliseconds. It has built-in Bluetooth 5.0 for Bluetooth headsets, freeing your hands and enabling a freer and more creative way of mobile office collaboration. Yealink Optima HD Audio and Smart Noise Cancellation Technology, Effective Communication AX86R provides distraction-free communications with industry-leading Optima HD Voice, Smart Noise cancellation and Acoustic Shield Technology, which delivers excellent sound quality without extraneous noises and allows fluent conversations. Its hearing aid compatible (HAC) handset helps the person who is with hearing loss to hear the voice more clearly Unified Management, Easy Maintenance Yealink AX series Wi-Fi phones use unified firmware and support unified management through the Yealink Device Management Platform(YDMP), which greatly simplifies management and maintenance costs and facilitates management, upgrades, and maintenance. Additionally, it supports quick network setup through QR code scanning and allows for bulk sharing of Wi-Fi networks over the air, enhancing deployment efficiency. |
| Product Type: | Handset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology: | Cordless |
| Wireless Technology: |
|
| Features: |
|
| Phone Book/Directory Memory: | 1000 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size: | 6.1 cm (2.4") |
| Screen Type: | TFT LCD |
| Screen Resolution: | 240 x 320 |
| Interfaces/Ports | |
| USB: | Yes |
| Headset Port: | Yes |
| Controls/Indicators | |
| Buttons & Keys: |
|
| Power Description | |
| Power Source: | Battery |
| Battery Information | |
| Battery Talk Time: | 13 Hour |
| Battery Standby Time: | 300 Hour |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Physical Characteristics | |
| Height: | 160.1 mm |
| Width: | 55.3 mm |
| Depth: | 25.9 mm |
| Form Factor: |
|
| Weight (Approximate): | 218 g |