QNAP
QNAP (TBS-H574TX-I3-12G) QNAP 5 BAY NAS M.2 (0/5), I3 8-CORE 4.5GHz, 12GB, 10GbE (1), 2.5GbE (1), TB, TWR, 3YR
- SKU:
- TBS-H574TX-I3-12G
- MPN:
- TBSH574TXI312G
- Availability:
- Hurry, Limited Stock. Contact us for availability
Description
| Description | |
| Manufacturer: | QNAP Systems |
| Manufacturer Part Number: | TBSH574TXI312G |
| Manufacturer Website Address: | http://www.qnap.com/en-au |
| Brand Name: | QNAP |
| Product Model: | TBS-H574TX-I3-12G |
| Product Name: | TBS-h574TX-i3-12G SAN/NAS Storage System |
| Marketing Information: | TBS-h574TX Make your creativity bloom with the lightning-fast Thunderbolt™ 4 All-Flash NASbook Designed for film sets, small studios, small-scale video production teams and SOHO users, the compact TBS-h574TX Thunderbolt™ 4 all-flash NASbook elevates video production for optimum productivity. It packs high-speed I/O and Intel® Core™ performance required by video production, allowing creators using Mac® or Windows® to enjoy the smoothest experience ever in real-time video editing, large file transfer, video transcoding, and backup. The TBS-h574TX, as the bridge between pre-production and post-production, takes video projects and team collaboration to the next level. Ultra-fast RAW file editing
Stay agile for ongoing projects
Thunderbolt™ 4 for faster direct connections
Hybrid-architecture CPU for multitasking
2.5GbE and 10GbE as standard
Faster USB transfer
All-flash NASbook supporting E1.S/M.2 NVMe SSDs - a perfect companion for video production Compared to large rackmount all-flash array storage, the TBS-h574TX all-flash NASbook features a compact, portable design with five SSD slots yet delivers extreme performance. It is the ideal choice to accelerate ongoing creative video projects from pre-production to post-production, and seamlessly works with USB DAS (TR-004) for file backup/archiving. The TBS-h574TX is always ready for your next project! An E1.S to M.2 SSD adapter is attached to each drive bay of the TBS-h574TX, providing great flexibility to choose between M.2 SSDs and E1.S SSDs on demand. Enabling hot-swappable M.2 SSDs! As a frontline video production team, there is the risk of project interruptions due to unexpected SSD failures in storage devices. The innovative TBS-h574TX makes M.2 SSDs become hot-swappable for easier drive replacement. Along with supporting automatic RAID replacement with spares (supported from QTS 5.1 / QuTS hero h5.1), if potential drive errors are detected, the system automatically moves data from the affected drive in a RAID group to a spare, before the data on the affected drive is completely corrupted. This reduces system downtime and data loss risks as it avoids RAID rebuilding. |
| Product Type: | SAN/NAS Storage System |
| Storage | |
| Number of Solid State Drive Supported: | 5 |
| Number of Solid State Drive Installed: | 0 |
| Flash Memory Capacity: | 5 GB |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type: | Core i3 |
| Processor Model: | i3-1320PE |
| Processor Core: | Octa-core (8 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory: | 12 GB |
| Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology: |
|
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays: | 5 |
| Controllers | |
| Controller Type: | NVMe |
| RAID Supported: | Yes |
| RAID Levels: | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: | 2 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 2 |
| Software | |
| Operating System: | QTS 5.1.3 |
| Management & Protocols | |
| Protocols: |
|
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage: | 120 W |
| Redundant Power Supply: | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height: | 2150 mm |
| Width: | 1990 mm |
| Depth: | 600 mm |
| Weight (Approximate): | 2.24 kg |