HPE
HPE (819203-B21) HPE 8TB SATA 7.2K LFF SC 512e DS HDD
- SKU:
- 819203-B21
- MPN:
- 819203B21
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number: | 819203-B21 |
| Manufacturer Website Address: | https://www.hpe.com/au/ |
| Brand Name: | HPE |
| Product Name: | 8TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5in) 512e SC Midline 1yr Warranty Hard Drive |
| Marketing Information: |
|
| Product Type: | Hard Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity: | 8 TB |
| Drive Performance | |
| Spindle Speed (rpm): | 7200 |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface: | SATA |
| Drive Interface Standard: | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type: | Internal |
| Form Factor: | 3.5" |
| Height: | 220.5 mm |
| Width: | 146.1 mm |
| Depth: | 254 mm |
| Weight (Approximate): | 1.36 kg |
| Miscellaneous | |
| Device Supported: | Server |