Fortinet (FG-400F-BDL-809-36) FG-400F-BDL-809-36
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
FG-400F-BDL-809-36
MPN:
FG400FBDL80936
Availability:
On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
Description
Manufacturer: Fortinet, Inc
Manufacturer Part Number: FG-400F-BDL-809-36
Manufacturer Website Address: http://www.fortinet.com
Brand Name: Fortinet
Product Line: FortiGate
Product Series: 400F
Product Model: FG-400F
Product Name: FortiGate FG-400F Network Security/Firewall Appliance
Marketing Information:
AI/ML Security and Deep Visibility
The FortiGate 400F Series NGFW combines AI-powered security and machine learning to deliver Threat Protection at any scale. Get deeper visibility into your network and see applications, users, and devices before they become threats.
Powered by a rich set of AI/ML security capabilities that extend into an integrated security fabric platform, the FortiGate 400F Series delivers secure networking that is broad, deep, and automated. Secure your network end to end with advanced edge protection that includes web, content, and device security, while network segmentation and secure SD-WAN reduce complexity and risk in hybrid IT networks.
Product Type: Network Security/Firewall Appliance
Technical Information
Firewall Protection Supported:
  • Access Control
  • AI/ML Security
  • Anti-phishing
  • Anti-spam
  • Antivirus
  • Application Control
  • Botnet Detection
  • Cloud Sandboxing
  • Content Filtering
  • Cyber Assault Protection
  • Data Leak Prevention
  • Distributed Denial of Service (DDoS)
  • DNS Security
  • Email Security
  • Endpoint Protection
  • Enterprise Security
  • File Security
  • Intrusion Prevention
  • IoT Security
  • Malware Protection
  • Network Protection
  • Operational Technology (OT) Security
  • Outbreak Prevention
  • Packet Filter
  • Ransomware Protection
  • SaaS Security
  • Sandbox Detection Prevention
  • Secure IPsec VPN Connectivity
  • SSL Inspection
  • Threat Protection
  • URL Filtering
  • User Authentication
  • Vulnerability Assessment
  • Web Protection
  • Zero Day Event
  • Zero Trust Network Access (ZTNA)
  • Zero-day Threat Prevention
  • Web Content Filtering
  • Deep Inspection Firewall
  • Advanced Threat Intelligence
  • TLS Inspection
  • Malicious Source IP Address Blocking
  • Policy Enforcement
Firewall Throughput: 79.50 Gbit/s
Encryption Standard:
  • SHA-256
  • AES (256-bit)
  • RSA 2048-bit
  • TLS 1.3
  • SSL
Number of VPN Supported: 5000
Connectivity Technology: Wired
Interfaces/Ports
Total Number of Ports: 17
USB: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 17
Media & Performance
VPN Throughput: 6.88 GB/s
Network & Communication
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Network Standard:
  • 10GBase-X
  • 1000Base-X
  • 1000Base-T
I/O Expansions
Total Number of Expansion Slots: 16
Expansion Slot Type:
  • SFP
  • SFP+
Number of SFP Slots: 8
Number of SFP+ Slots: 8
Management & Protocols
Manageable: Yes
Power Description
Frequency:
  • 50 Hz
  • 60 Hz
Power Consumption: 189.20 W
Physical Characteristics
Compatible Rack Unit: 1U
Form Factor: Rack-mountable
Height: 44.5 mm
Width: 431.8 mm
Depth: 381 mm