Fortinet
FORTINET (FG-201E-NFR) FG-201E-NFR -Not for Resele
- SKU:
- FG-201E-NFR
- MPN:
- FG201ENFR
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Fortinet, Inc |
| Manufacturer Part Number: | FG-201E-NFR |
| Manufacturer Website Address: | http://www.fortinet.com |
| Brand Name: | Fortinet |
| Product Line: | FortiGate |
| Product Series: | 200E |
| Product Model: | FG-201E |
| Product Name: | FortiGate FG-201E Network Security/Firewall Appliance |
| Marketing Information: | The FortiGate 200E series provides an application-centric, scalable and secure SD-WAN solution with next generation firewall (NGFW) capabilities for mid-sized to large enterprises deployed at the campus or enterprise branch level. Protects against cyber threats with system-on-a-chip acceleration and industry-leading secure SD-WAN in a simple, affordable, and easy to deploy solution. Fortinet's Security-Driven Networking approach provides tight integration of the network to the new generation of security. Security
Performance
Certification
Networking
Management
Security Fabric
|
| Product Type: | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Firewall Protection Supported: |
|
| Firewall Throughput: | 2.50 GB/s |
| Encryption Standard: |
|
| Number of VPN Supported: | 500 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports: | 18 |
| USB: | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 16 |
| Media & Performance | |
| VPN Throughput: | 921.60 MB/s |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Network Standard: |
|
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN: | No |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots: | 4 |
| Expansion Slot Type: | SFP |
| Number of SFP Slots: | 4 |
| Management & Protocols | |
| Manageable: | Yes |
| Power Description | |
| Frequency: |
|
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit: | 1U |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 44.5 mm |
| Width: | 431.8 mm |
| Depth: | 302.3 mm |
| Weight (Approximate): | 5.50 kg |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage: |
|