| Description |
| Manufacturer: | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number: | N3K-C3524-X-SPL3 |
| Manufacturer Website Address: | http://www.cisco.com/c/en_au |
| Brand Name: | Cisco |
| Product Line: | Nexus |
| Product Series: | 3000 |
| Product Model: | 3524x |
| Product Name: | Nexus 3524x Layer 3 Switch |
| Marketing Information: | The Cisco Nexus®3000 Series Switches are a comprehensive portfolio of 1, 10, and 40 Gigabit Ethernet switches built from a switch-on-a-chip (SoC) architecture. Introduced in April 2011, this series of switches provides line-rate Layer 2 and 3 performance and is suitable for top-of-the-rack (ToR) architecture. This series of switches has established itself as a leader in high-frequency trading (HFT), high-performance computing (HPC), and big data environments by pairing high performance and low latency with innovations in performance visibility, automation, and time synchronization. |
| Product Type: | Layer 3 Switch |
| Interfaces/Ports |
| Uplink Port: | No |
| Modular: | Yes |
| Stack Port: | No |
| Port/Expansion Slot Details: | 24 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance |
| Media Type Supported: | Optical Fiber |
| Ethernet Technology: | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology: | 10GBase-X |
| I/O Expansions |
| Number of Total Expansion Slots: | 24 |
| Expansion Slot Type: | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots: | 24 |
| Network & Communication |
| Layer Supported: | 3 |
| Management & Protocols |
| Manageable: | Yes |
| Power Description |
| Power Source: | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported: | Yes |
| Physical Characteristics |
| Compatible Rack Unit: | 1U |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 43.7 mm |
| Width: | 466.9 mm |
| Depth: | 439.4 mm |
| Weight (Approximate): | 7.89 kg |